Kyrgyzstán po vlně nepokojů anuluje výsledky nedělních parlamentních voleb

Volební komise v Kyrgyzstánu anulovala výsledky nedělních parlamentních voleb. Zvítězily v nich dvě dosud zavedené strany, které podporují úzké vztahy s Ruskem. Proti výsledkům ale protestovaly tisíce lidí. Brzy ráno demonstranti vtrhli do vládní budovy, kde sídlí prezidentská kancelář i parlament. Také osvobodili z vězení bývalého prezidenta Almazbeka Atambajeva.

Biškek Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pořádkové síly obléhaly dům bývalého prezidenta Atambajeva dva dny.

Demonstranti vtrhli hned do několika klíčových úřadů – do parlamentu nebo sídla starosty, osvobodili taky bývalého prezidenta Almazbeka Atambajeva z vězení. | Foto: ANI/awi | Zdroj: Reuters

Úřadující prezident Soorombaj Žeenbekov se v úterý obrátil k národu s prohlášením, že se prý v Kyrgyzstánu uskutečnil o pokus o státní převrat. Poté, co byly včera ohlášené výsledky nedělních parlamentních voleb, hned několik neúspěšných stran prohlásilo, že je odmítají uznat, a jejich stoupenci vyšli do ulic hlavního města Biškeku.

Protesty brzy přerostly ve střety s bezpečnostními složkami. Ty proti demonstrantům nasadily slzné a zábleskové granáty nebo vodní děla. Podle kyrgyzského ministerstva zdravotnictví bylo zraněných skoro 600 lidí a jeden člověk zemřel.

Nepokoje v Kyrgyzstánu pokračují, demonstranti vysvobodili z vězení exprezidenta

Číst článek

Demonstranti také vtrhli hned do několika klíčových úřadů – do parlamentu nebo sídla starosty a osvobodili bývalého prezidenta Almazbeka Atambajeva z vězení.

Odmítali uznat výsledky voleb, protože byly podle nich zfalšované. Jenom pár dní před hlasováním Kyrgyzstánem otřásla rozsáhlá aféra kvůli kupčení s hlasy v Ošské oblasti na jihu země a podobná podezření se objevovala i přímo ve volební den. Předvolební kampaň byla navíc tentokrát omezená kvůli pandemii, byla zakázána předvolební shromáždění.

O hlasy voličů se tak sice ucházelo celkem 16 stran, ale do parlamentu se nakonec dostaly jenom čtyři. Politici, kteří neuspěli, teď spolu se svými stoupenci požadují opakování hlasování.

Zatím neexistují žádné informace o tom, že by se osvobozený exprezident Almazbek Atambajev chystal do současného dění zapojit, ale situace je napjatá, protože už při jeho loňském zatčení se rozpoutaly boje mezi vládními složkami a jeho stoupenci. Atambajev byl totiž v červenci odsouzený k jedenácti letům vězení za korupci.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme