Kypr si připomíná 50 let od rozdělení ostrova. Lidé se na své rodné domy, které opustili, dál jezdí dívat

V sobotu uplyne padesát let od násilného rozdělení Kypru. Na jeho severu vznikla takzvaná Severokyperská turecká republika, kterou ovšem kromě Ankary, nikdo jiný na světě neuznává. Čistě technicky vstoupil do Evropské unie v roce 2004 celý ostrovní stát, v praxi je ale nadále rozdělen hranicí a řada problémů, zejména majetkových nebyla ani za půl století od turecké invaze vyřešena. A nevypadá to, že by řešení bylo na dosah.

Od zpravodaje z místa Nikósie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pan Stavros vzpomíná na návštěvu u lidí ve svém rodném domě poblíž Famagusty, odkud musel jako třináctiletý chlapec utéct před tureckými vojsky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kypr si připomíná 50 let od rozdělení ostrova. Na místě natáčel reportér Jaromír Marek

„Poznal jsem jejich dceru, která mi řekla: ‚Ten dům je jediné, co jsem poznala. Tady jsem se narodila.‘ Řekl jsem, že já také, ale že uznávám, že to je jejich,“ popisuje.

„Ta holka mi ještě řekla: ‚Nemůžeme se vrátit do Turecka, protože ho neznám, nežila jsem tam ani jeden den, není to moje vlast,‘“ dodává.

Podobných příběhů uslyšíte na Kypru mnoho. Po turecké invazi v roce 1974 přišla o své domovy více než čtvrtina obyvatel ostrova. „Pamatujeme si to, ale na druhou stranu si to nechceme pamatovat. Byla to tragédie,“ vzpomíná pan Stavros.

Po mnoha neúspěšných pokusech o sblížení obou částí rozděleného ostrova se pod záštitou Evropské unie začíná zvolna rozjíždět vzájemný obchod. Ze severu se ale může dovézt jen to, co se na místě vyrobilo nebo vyprodukovalo. Najdou se i filutové, kteří uvolnění obchodních vztahů maličko zneužívají.

3:51

Globální oteplování ohrožuje Kypr. ‚Polovina písečných pláží může zmizet,‘ varuje klimatolog

Číst článek

„Například s benzinem. Je tam poloviční cena. Takže hodně Řeků, kdykoli to potřebují, kupují benzin tam,“ říká pan Stavros, absolvent pražské VŠE a dlouholetý poslanec, dnes člen rady kyperské národní banky.

Se sbližováním, které považují za nesystémové, ale nesouhlasí všichni. „Lidé jezdí na okupovaná území do kasina, jezdí tam pro levnější benzin. Jediný výsledek je, že se takto nenápadně legalizuje nikým neuznaný stát. A pomáhá se jeho vetché ekonomice. To je nepřijatelné,“ soudí univerzitní konzultant Nicos.

Jasné řešení situace se ani půl století po rozdělení ostrova nenašlo. A není pravděpodobné, že Turecko ze severní části stáhne svoji armádu a vystěhuje osadníky, které tam v průběhu let nastěhovalo.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme