V sobotu uplyne padesát let od násilného rozdělení Kypru. Na jeho severu vznikla takzvaná Severokyperská turecká republika, kterou ovšem kromě Ankary, nikdo jiný na světě neuznává.
Nedělní první kolo voleb dopadlo v podstatě remízou. Stávající prezident Mustafa Akinci a stávající premiér Osin Tatar získali po přibližně 30 procentech hlasů a utkají se v druhém kole za týden.
Unie se rozhodla v pondělí potrestat Turecko sankcemi kvůli průzkumným vrtům u kyperského pobřeží na místech, kde byla nalezena ložiska zemního plynu. Opatření jsou ale podle Reuters spíše symbolická.
Turecko bude pokračovat v průzkumných vrtech kvůli možné těžbě ropy a plynu v moři u Kypru. A to i přes odpor Atén a EU. Turecký ministr zahraničí ale zároveň vyzvalo jižní Kypr ke spolupráci.
Napětí mezi Tureckem a Kyperskou republikou se v uplynulých dvou měsících vystupňovalo kvůli sporům ohledně těžby zemního plynu ve východním Středomoří.
Rozhovory o sjednocení etnicky rozděleného Kypru skončily po vyhrocené pozdně noční debatě neúspěšně. Novinářům v Ženevě to v pátek nad ránem řekl generální tajemník OSN António Guterres.
1:12
|Pavel Polák, Klára Bílá, Simona Bartošová, David Bernardy|Zprávy z domova
Pavel Caldr zatím zůstává starostou Prahy 4. Zastupitelé chtěli dnes jednat o jeho odvolání kvůli návštěvě Severního Kypru, návrh ale neprošel. Samostatnost Severního Kypru totiž Evropská unie ani žádný jiný stát světa s výjimkou Turecka neuznává, místní média však popsala cestu jako oficiální. Caldr se dokonce setkal i s tamním vicepremiérem. Někdejší člen ODS, nyní nezařazený starosta Caldr ale musel detaily cesty vysvětlit. Výpisem z účtu dokázal, že si ji platil sám.
O starostu Prahy 4 Pavla Caldra se zajímalo kyperské ministerstvo zahraničních věcí. Nebylo jim jasné, proč se politik a zástupce hlavního města schází se zástupci regionu, jehož samostatnost Evropská unie neuznává. Pavel Caldr, dříve člen ODS, dnes nestraník, musel potom svou dovolenou u Středozemního moře vysvětlovat.