Konec dětí ze zkumavky? Vláda chce trestat města, která pomáhají neplodným, tvrdí polská opozice

Rok po protestech proti úplnému zákazu a kriminalizaci potratů vzbudila v Polsku rozruch úprava systému financování zdravotnictví. Opoziční strany varují, že vláda Práva a spravedlnosti (PiS) chce změnou zabránit obcím a městům, aby ze svých rozpočtů financovaly programy umělého oplodnění. Stát přestal program in vitro podporovat po výhře konzervativců na podzim 2015.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umělé oplodnění IVF

Umělé oplodnění IVF | Foto: DrKontogianniIVF | Zdroj: Pixabay

Polský parlament přijal změny v zákoně o financování zdravotnictví v pátek dopoledne.

Poláci chtějí po útoku v Itálii vyšší tresty za znásilnění. Nejvyšší sazba by mohla být až 25 let vězení

Číst článek

Opoziční Občanská platforma a strana Moderní před hlasováním upozorňovaly na to, že po přijetí novely bude moci vláda zastavit financování programů umělého oplodnění z obecních rozpočtů.

Nově k tomu bude nezbytný souhlas ředitele státní agentury, která má veřejné výdaje na zdravotnictví posuzovat.

Podle opozice tak PiS skrze „vhodnou personální politiku“ snadno získá kontrolu nad financováním umělého oplodnění. Obcím navíc mají hrozit pokuty.

Žádný zákaz, jen obsese opozice!

„Chcete mít bič na ty primátory a starosty, kteří pomáhají lidem, protože vy jste jim pomáhat přestali,“ řekl v Sejmu Bartosz Arłukowicz, exministr zdravotnictví z Občanské platformy.

Co je to 'in vitro'

Oplodnění 'in vitro' je komplex postupů, při kterých se manipuluje přímo se zárodečnými buňkami – vajíčky a spermiemi – mimo organismus ženy. Nazývá se i jako mimotělní oplodnění.

První 'dítě ze zkumavky' se narodilo v roce 1978 IVF/ET díky lékařům Richardu Edwarsovi a Patricku Steptoeovi. Ve světě se ročně narodí více než 3,7 milionu dětí, které byly počaty metodami asistované reprodukce.

Ministerstvo zdravotnictví i Právo a spravedlnost se obviněním brání. Podle úřadu je agentura nezávislá. „V té novele není ani slovo o tom, že se něco zakazuje,“ oponovala kritice poslankyně PiS Joanna Kopcińská.

Podle ministra zdravotnictví Konstantyho Radziwiłła z PiS nově přijaté regulace umožní „skutečnou podporu veřejného systému zdravotnictví, a ne vydání peněz na nesmysly“. Kritika opozice je podle stany jen o křik a obsese umělým oplodněním.

5000 dětí během tří let

Celostátní program financování umělého oplodnění zavedla v červenci 2013 vláda Donalda Tuska, která byla v úřadu od roku 2007.

„Dávali jsme naději lidem, kteří nemohli přirozeně počít potomka. Tu naději dnes vláda se svým fanatickým náboženským přesvědčením Polákům bere,“ řekla k tématu Ewa Kopaczová, bývalá premiérka z Občanské platformy a exministryně zdravotnictví ve vládě Donalda Tuska.

Financování v Polsku

Umělé oplodnění financuje z vlastního rozpočtu od letošního června například Varšava, kde vládne Občanská platforma. Podle magistrátu program v letech 2017 až 2019 může využít až 2500 párů. Přihlásit se do něj můžou manželé nebo páry, které potvrdí, že spolu žijí. Dříve než Varšava začala program financovat velká města jako Poznaň, Čenstochová či Lodž.

Právě až za vlády Kopaczové přijal polský parlament zákon, který umělé oplodnění poprvé právně upravoval. Po volbách a nástupu vlády PiS na podzim 2015 oznámil ministr zdravotnictví Konstanty Radziwiłł, že státní podpora umělého oplodnění skončí v červnu 2016.

„Nikde se nemluví o tom, že takový způsob financování konkrétní potřeby musí být na věky věků financovaný z veřejných prostředků,“ zdůvodňoval tehdy své rozhodnutí konzervativní ministr. Proti umělému oplodnění dlouhodobě vystupuje i katolická církev, ke které má strana PiS blízko.

Do června 2016 se díky metodě in vitro narodilo přes pět tisíc dětí. Vlastní programy podpory finančně náročné metody pak jednotlivě spustila velká města ovládaná Občanskou platformou či levicí.

Ministr zdravotnictví Radziwiłł v týdnu v rozhovoru pro Polský rozhlas také podpořil občanský návrh zákona výboru Zastavme potraty, který navrhuje zákaz umělého přerušení těhotenství i v případě vážných genetických vad plodu.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme