Čínská kritika Prahy: Petříček se znovu sejde s velvyslancem Čangem
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD se chce co nejdříve sejít s čínským velvyslancem v Praze. Šéf diplomacie tak reagoval na to, že Čína ve středu vyzvala vedení pražského magistrátu, aby nenarušovalo česko-čínské vztahy. Podle čínského ministerstva zahraničí primátor Zdeněk Hřib z pirátské strany společně s dalšími členy zastupitelstva zpochybnil suverenitu Číny. Výtky se mají týkat například postojů k Tibetu nebo Tchaj-wanu.
„Považuji za nešťastné, že by politika měla zasahovat do kultury. Česká vláda nemá možnost ovlivňovat kroky demokraticky volené samosprávy. Věřím, že tomu rozumí i čínská strana,“ napsal na twitteru ministr Tomáš Petříček s tím, že se chce v nejbližším možném termínu setkat s čínským velvyslancem.
Otevření, ale realističtí
Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová Radiožurnálu sdělila, že český resort chce pracovat na rozvoji kvalitních vztahů s Čínou: „Ministerstvo zahraničí ČR vede s čínskou stranou dialog v mnoha oblastech společných zájmů, nicméně se nevyhýbáme ani citlivým tématům, jako je ochrana lidských práv. Vůči Číně se snažíme být maximálně otevření, ale také jsme realističtí. Podporujeme také kontakty obou zemí na regionální úrovni, což je tento případ, tyto vztahy však ministerstvo zahraničí nemůže ze své pozice nijak ovlivňovat.“
Čína kritizuje pražského primátora Hřiba. Vyzývá ho, aby ‚nenarušoval česko-čínské vztahy‘
Číst článek
Čínská diplomacie ve středu uvedla, že se rada Prahy i primátor v „jistou dobu zachovali velice špatně“ v otázkách čínské národní suverenity a klíčových zájmů, které se týkaly i Tibetu nebo Tchaj-wanu. Tyto kroky se podle mluvčího čínského ministerstva dotkly citů čínského lidu a narušily vztahy mezi oběma zeměmi. Své námitky vůči pražské správě podle agenturní zprávy mluvčí dál neupřesnil.
'Zbytečná deklarace'
Primátor hlavního města Zdeněk Hřib ve čtvrtek řekl, že by vztahy mezi Prahou a Pekingem měly být apolitické. Požaduje vyškrtnutí článku tři, který uznává politiku jedné Číny. Pokud Peking neustoupí, zvažuje, že Praha od sesterské smlouvy odstoupí.
Čína se podle něj celou situaci pokouší zpolitizovat. Hřib Radiožurnálu řekl, že Peking ve smlouvách například s Londýnem nebo Rigou podobnou deklaraci rovněž nemá. „Praha momentálně ze spolupráce nic moc nemá. Ta zbytečná politická deklarace, která tam navíc je, nás staví do špatného světla,“ dodal primátor.
Smlouvu s Čínou město pod vedením Adriany Krnáčové (ANO) podepsalo v roce 2016. Zakotvuje kulturní a hospodářskou spolupráci mezi oběma městy. Právě kvůli třetímu článku smlouvy, hovořícímu o politice jednotné Číny, smlouva sklidila vlnu kritiky. Tehdejší vedení svůj podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo.
Současné vedení města ohlásilo na začátku roku záměr ze smlouvy problematický článek o jednotné Číně. Od té doby se o věci s Pekingem pokouší vyjednávat.