Katalánci hlásí po střetech s policií 844 zraněných. Žádné referendum nebylo, řekl premiér Rajoy

Katalánské referendum o nezávislosti úderem 20. hodiny oficiálně skončilo. Španělský premiér Mariano Rajoy se nicméně nechal slyšet, že žádné referendum neproběhlo. Předseda katalánské vlády naopak tvrdí, že Katalánci získali právo na nezávislost. Podle katalánské vlády bylo při potyčkách zraněno 844 lidí. Policie během dne zabavovala urny, proti demonstrantům použila obušky a gumové projektily.

Sledujeme online Barcelona (Aktualizováno: 22:25 1. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Barceloně stojí před hlasovací místností a mávají svými volebními lístky

Lidé v Barceloně stojí před hlasovací místností a mávají svými volebními lístky | Zdroj: Reuters

Hlasování o nezávislosti Katalánska zakázal španělský ústavní soud. Na začátku září pozastavil platnost zákona o referendu, který schválil katalánský parlament. Strážci zákona mají z Madridu instrukce, aby ilegálnímu hlasování zabránili.

Přes 840 zraněných při zásazích policie

Španělská občanská garda z volebních místností už ráno začala odnášet volební urny. Na sociálních sítích se objevily stovky záběrů na kterých těžkooděnci vylamují dveře volebních místností a vyvádí z nich voliče. Na barcelonské třídě Carrer de Marina policie použila proti protestujícím gumové projektily.

Zabavování lístků, obsazování škol a hrozby vyvedením. Katalánsko se chystá na nedělní referendum

Číst článek

K fyzickým střetům s policií brzy dopoledne nedocházelo, hlásil přímo z Barcelony zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Pavel Novák. Sama katalánská vláda vyzvala voliče, aby nepoužívali násilí. Podle zpravodaje se ale během dopoledne situace vyostřila a ke střetům došlo.

Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull před třetí odpoledne na tiskové konferenci oznámil, že policie při zásazích zranila na 337 lidí. Podle katalánského ministerstva zdravotnictví číslo udává počet lidí, kteří se po celém Katalánsku v souvislosti s referendem nechali ošetřit.

Starostka Barcelony Ada Colau před pátou odpoledne podle agentury Reuters oznámila, že zraněných lidí je přes 460. A krátce po 20. hodině katalánská vláda přišla s prohlášením, že zraněných je 761. Po desáté hodině večerní úřady hlásily už 844 lidí. 

Drtivá většina zranění má být jen lehčího typu, případně jsou to pohmožděniny. Před polednem katalánské úřady mluvily o 38 lehce zraněných. Španělské ministerstvo vnitra v jednu hodinu odpoledne uvedlo, že zraněno je i 11 policistů.

Otázky vzbuzuje průběh referenda. Mimo provoz je elektronická databáze voličů, komisaři zapisují lidi ručně. Na některých místech se podle záběrů ze sociálních sítí hlasuje bez kontroly. „Lidé chodí hlasovat víckrát a kontrola hlasování už neexistuje,“ řekla pro Radiožurnál spolupracovnice ve Španělsku Ľubica Zlochová.

Řetězy lidí i traktory

Policie podle agentury Reuters po deváté hodině zasáhla i ve volební místnosti ve škole v provincii Girona, ve které měl volit předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont. Ten nakonec odhlasoval v jiném volebním středisku.

Lidé, kteří kempovali před volebními místnostmi nebo v nich, se ráno seřadili do front. Před sedmou hodinou ráno se na některých místech začaly objevovat první volební urny, informovala agentura Reuters.

Dveře některých volebních místností ráno blokovaly řetězy lidí, kteří tak chtějí zabránit vpádu policie. V Gironě a dalších městech bránila místa také traktory. Ty svolal svaz katalánských zemědělců.

Příznivci referenda v sobotu večer obsadili zhruba 160 škol. Podle instrukcí policie je měli opustit školy do 6. hodiny ráno.

Policie zabavuje volební urny:

Úřady blokují i internetové adresy

Architekt Xavi, který také v jedné přespával, řekl v neděli ráno agentuře Reuters, že ho společně s přáteli policisté kontrolovali už v noci. Byli prý ale velmi slušní a po zjištění, že lidé kempují, aby chránili volební stanici před uzavřením, zase odešli.

Šestapadesátiletá ekonomka Rosario zase doufala, že svůj hlas odevzdá – kvůli demokracii a budoucnosti regionu. Sama ale přiznává, že by to bylo lepší v klidu a míru.

Více než polovinu škol, ve kterých měli obyvatelé hlasovat, uzavřeli už před referendem španělští policisté. Úřady také blokují internetové adresy, které můžou sloužit elektronickému hlasování. Katalánská regionální vláda všem voličům vzkázala, že svůj hlas můžou odevzdat v kterékoliv otevřené místnosti. Volební lístky si mohou doma vytisknout sami.

Separatistická koalice v Katalánsku původně přislíbila, že pokud se většina hlasujících vysloví pro odtržení, vyhlásí nezávislost na Španělsku do 48 hodin.

Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull ještě před referendem znovu ujistil obyvatele, že budou moci hlasovat. „To, co hledají, nemá nic společného s referendem. Proto bych chtěl říct katalánským občanům, že budeme hlasovat. Hlasy spočítáme, a pokud to bude nutné, ještě jednou rozhodnutí ověříme. Všechno, co policisté dělají, je naprosto nepřiměřené,“ citoval mluvčího Radiožurnál.

Španělská policie v sobotu zasahovala v centru pro telekomunikace a informační technologie katalánské vlády. Informoval o tom španělský deník La Vanguardia. Šlo zřejmě o další opatření proti referendu o nezávislosti regionu. Policie ani španělské ministerstvo vnitra zásah nepotvrdily.

Podle průzkumů si většina Katalánců přeje uspořádání referenda - pro nezávislost by ale hlasovalo jen asi 40 procent obyvatel.

Filip Harzer, Pavel Novák, Tomáš Fiala, Václav Jabůrek, Jan Řápek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme