Jihoafričtí záchranáři vytáhli z dolu 118 nelegálních těžařů. Byli pod zemí několik měsíců, 36 jich zemřelo

Záchranáři v Jihoafrické republice vytáhli z dolu Stilfontein 118 horníků, z nichž 36 je mrtvých. V prohlášení to v úterý uvedla tamní policie, píše agentura Reuters. Záchranné práce v uzavřeném zlatém dolu, kde horníci prováděli nezákonnou těžbu, začaly už v pondělí. Horníci zůstávali pod zemí po dobu několika měsíců.

Pretoria Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie prohlásila, že všichni přeživší budou obviněni z nelegální těžby a porušení imigračních zákonů

Policie prohlásila, že všichni přeživší budou obviněni z nelegální těžby a porušení imigračních zákonů | Foto: Ihsaan Haffejee | Zdroj: Reuters

Policie zahájila obléhání dolu v listopadu, přičemž chtěla horníky, z nichž většina jsou migranti, donutit k výstupu na povrch přerušením dodávek potravin a vody. Tento postup ovšem zamítl soud, následné zásobování však bylo podle podporovatelů horníků nedostatečné.

‚Drží je jako rukojmí.‘ V jihoafrickém zlatém dole pod zemí zůstalo na 500 horníků kvůli sporu mezi odbory

Číst článek

V úterý policie prohlásila, že všichni přeživší budou obviněni z nelegální těžby a porušení imigračních zákonů. V minulosti policie již některé z horníků, kteří z dolu dobrovolně vyšli, zadržela.

Uskupení hájící práva horníků v pondělí zveřejnilo video záběry, které ukazovaly desítky mrtvol a na kost vyzáblých lidí uvnitř dolu, až dva a půl kilometrů pod zemí. Některé rodiny tvrdí, že jejich příbuzní jsou v dole již od července, píše agentura AP.

V oblastech, kde se v Jihoafrické republice dříve těžilo zlato, je nelegální těžba stále běžná. Horníci se vydávají do uzavřených šachet s cílem najít zbývající ložiska. Horníci, kteří těží nelegálně, často pocházejí ze sousedních zemí. Podle policie se na nelegální činnosti podílejí také syndikáty, které horníky najímají.

Vláda odhaduje, že v zemi je asi 6000 opuštěných dolů a že každoročně v důsledku nelegální těžby přichází o téměř jednu miliardu dolarů (asi 24,5 miliardy korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme