Brazílie zahájila razii proti nelegálním těžařům zlata, vláda nasadila do akce i armádu
Brazilská vláda zahájila tento týden rozsáhlou razii proti nelegálním těžařům zlata v Amazonii na severu země u hranic s Venezuelou, informovala ve čtvrtek agentura Europa Press. Bezpečnostní složky už zabavily přes dvě desítky malých letadel, která používají nelegální těžaři v amazonském pralese. Do boje s nimi tento týden vláda nasadila i armádu.
Razii nařídil dekretem nový levicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který tuto oblast obývanou kmenem Janomamů (též Yanomamiové) minulý měsíc navštívil a vyhlásil tam stav zdravotní nouze. Situaci tamních domorodých obyvatel Lula označil za genocidu.
Dosluhující prezident Bolsonaro opustil Brazílii, úřad dočasně vede viceprezident Mourao
Číst článek
„Kromě ignorování (bývalou vládou) je hlavní příčinou této genocidy invaze 20 000 ilegálních těžařů, jejichž přítomnost tehdejší prezident podporoval,“ prohlásil Lula s odkazem na svého krajně pravicového předchůdce v úřadu Jaira Bolsonara.
V oblasti žije asi 27 000 příslušníků kmene Janomamů, z nichž mnozí onemocněli kvůli znečištění řek těžkými kovy používanými při ilegální těžbě. Znečištěním řek také přišli domorodci o zdroj obživy a jejich děti trpí podvýživou.
Ministerstvo pro domorodé národy, zřízené minulý měsíc novou vládou, oznámilo, že v kmeni Janomamů za předchozí čtyři roky Bolsonarovy vlády zemřelo 570 dětí mladších pěti let na léčitelné nemoci, podvýživu a malformace způsobené rtutí či dalšími toxickými kovy používanými při ilegální těžbě v oblastech obývaných indiány.
Ministr spravedlnosti Flávio Dino uvedl, že k úmrtím dětí a humanitární krizi v oblasti zřejmě přispěli úředníci předchozí vlády, kteří zanedbali dodávky léků či vakcín proti covidu-19 a nezajistili dostatečný přístup tamních obyvatel ke zdravotní péči.
‚Zraňuje to mou duši.‘ Odcházející brazilský prezident Bolsonaro prolomil mlčení po říjnové volební porážce
Číst článek
Brazilský nejvyšší soud už nařídil, aby prokuratura vyšetřila možnou zodpovědnost Bolsonarovy vlády za tuto situaci kvůli podezření z genocidy.
Brazilská armáda také začala vojenskými letouny distribuovat potraviny do vesnic Janomamů a desítky nemocných evakuovala do města Boa Vista, metropole brazilského státu Roraima, kde zřídila další nemocnici pro pacienty z kmene Janomamů.
V Brazílii, která má na 216 milionů obyvatel, žije asi 850 000 příslušníků tří stovek domorodých kmenů. Jejich sdružení APIB už dříve také obvinilo Bolsonarovu vládu z „genocidy, etnocidy a ekocidy“.