Snahu oživil případ lebky s rohy z 19. století, která se objevila v katalogu jednoho britského aukčního domu. Mnozí Nágové to považovali za urážku svých předků a za pokračování koloniální politiky.
V posledních týdnech lidé z kmene častěji vycházejí z deštného pralesa a hledají potravu. Zřejmě se chystají kvůli přítomnosti dřevorubců odstěhovat pryč.
Americké ministerstvo vnitra vynaloží miliony dolarů na obnovu stád bizonů ve volné přírodě. Hlavní roli ve zvýšení počtu největších savců Severní Ameriky mají sehrát kmeny původních obyvatel.
„Tady je nádherně vidět, jak už si větve začal skládat do vody. Jednotlivé malé větvičky jsou odštípané, ty potom spásá,“ líčí provozovatel voroplavby v Českém Krumlově Radek Šťovíček
Počet obyvatel oblasti Bay of Plenty, která se nachází kolem stejnojmenného zálivu na severu Severního ostrova, se každé léto prudce zvýší. Rekreanti se však obávají častých návštěv žraloka bílého.
Před 55 lety se indická vesnička Nakšálbári v podhůří Himálaje zapsala do dějin. Vzpoura rolníků tam zažehla povstání, které se rozšířilo do Indie a někde doutná dodnes.
Američtí indiáni se snaží šířit povědomí o tom, co pro ně na počátku 17. století znamenal příjezd anglických kolonistů. A že po prvních projevech dobré vůle následovala genocida.
Rozsudek nad McGirtem, který za znásilnění čtyřleté dívky dostal stovky let vězení, čtvrteční rozhodnutí nejvyššího soudu zneplatnilo. Bude se muset z činu znovu zodpovídat před federálním soudem.
Útočníci se zaměřili na vesnici v regionu Mopti, kde bylo v poledních několika letech zaznamenáno několik etnických masakrů. Pastevci kmene Fulani jsou obviňováni z podpory džihádistických skupin.
Šumění lesa. To je zvuk, který na Islandu jen tak neuslyšíte. Na ostrově totiž prakticky žádné lesy nerostou. Přesto tam vyrazili výzkumníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Rodná řeč představuje jedno z nejtěsnějších pojítek se světem kolem nás. Jaké to je, když se naruší, ukazuje příběh posledního člena kmene Tauširů. Jen v Peru už zmizelo 37 různých indiánských jazyků.
UVNITŘ VIDEO. Letecké snímky po roce zachytily civilizací nedotčený kmen Moxihatetema z brazilské Amazonie. I přes hrozbu ze strany nezákonné těžby se původním obyvatelům podařilo rozšířit území, které obývají. Aktivisté ale varují před předčasným optimismem. Úsporná opatření brazilské vlády podle nich můžou mít neblahý vliv na úsilí o ochranu domorodých obyvatel i celého území Yanomami.
Tři lidé byli zabiti a 25 zraněno při úterních střetech mezi dvěma soupeřícími kmeny na jihovýchodě Libye. Pokud se situace v oblasti neuklidní, vyšle tam přechodná vláda vojsko.
V Peru žije 15 indiánských kmenů, které dosud nepřišly do styku s civilizací. Jedním z nich je Mashco-Piro, jehož příslušníci se ale v poslední době začali objevovat na březích jedné z amazonských řek. Jejich snímky zveřejnila organizace Survival International, která se snaží chránit práva i způsob života domorodců. Členové kmene Mashco-Piro prý několikrát zaútočili na návštěvníky domorodých území. Peruánské úřady se teď snaží udržet kmen v izolaci.