Zástupci těžební společnosti a báňského úřadu ve čtvrtek odpoledne uvedli, že záchranu ztěžuje nebezpečí metanu a riziko opakovaných otřesů. Záchranáři museli pátrání dvakrát přerušit.
Největší místní důlní tragédie se odehrála v roce 1934, pouze dva roky po velké Mostecké stávce, v době hospodářské krize. Rodiny mrtvých horníků se ovšem k penězům ze sbírek nedostávaly lehce.
Vláda už minulý měsíc vyjádřila svou nespokojenost s tím, že ArcelorMittal po sérii smrtelných nehod nesplnil své investiční závazky, nezlepšil vybavení a nezajistil lepší bezpečnost pracovníků.
V dole se zranilo celkem osm horníků, devátý musel do nemocnice proto, že se nadýchal zplodin. Mezi hospitalizovanými jsou dva Poláci a jeden Ukrajinec.
Příčinu horníkovy smrti bude šetřit komise složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, Policie ČR, vedení OKD a zástupců odborové organizace.
V černouhelném dole Zofiówka na jihu Polska druhým dnem pokračuje pátrání po hornících, kteří po sobotním otřesu spojeném s prudkým únikem metanu zůstali v podzemí.
Dolem třásla exploze krátce po půlnoci, zhruba 1000 metrů pod povrchem, napsal server onet.pl. Na místě bylo v tu dobu 42 horníků. Podle TVN24 podle všeho při záchranné akci došlo k dalšímu výbuchu.
Ředitel a jeho zástupce čelí obvinění z porušení požadavků pro zajištění průmyslové bezpečnosti objektu a zůstanou ve vazbě do 25. ledna. Zadržen byl také vedoucí úseku, kde se tragédie stala.
Neštěstí se odehrálo 10. ledna ve zlatém dolu v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí.
Prokuratura brazilského státu Minas Gerais vznesla obžaloby proti 16 lidem, těžební společnosti Vale a německé firmě TÜV Süd v souvislosti s důlním neštěstím, které se stalo loni v lednu.
„Když na místě těžily zlato desítky lidí, trámy a podpůrné desky, které používali, se zlomily kvůli nestabilní půdě a četným důlním štolám,“ uvedl mluvčí úřadu Sutopo Purwo Nugroho.
K evakuaci došlo ve stejném regionu, kde před dvěma týdny po protržení nádrže u brazilského města Brumadinho zemřelo nejméně 150 lidí. Jedná se o doly společnosti Vale a ArcelorMittal.
Město Ostrava se rozhodlo podpořit rodiny pozůstalých horníků částkou 325 tisíc korun. Peníze si postižené rodiny přerozdělí, každá dostane 25 tisíc korun.
Odškodnění dostanou i rodiče zemřelých horníků, pokud s nimi žili v domácnosti. Při neštěstí, které se stalo loni v prosinci, přišlo o život 13 horníků. Bylo mezi nimi 12 Poláků a jeden Čech.
Musí být připraveni vyrazit pomáhat hluboko pod zem. Do míst, kde došlo k výbuchu nebo nastal otřes, který se může opakovat. Radiožurnál představuje hrdiny pod zemí, členy báňské záchranné služby.
Při neštěstí minulý týden ve čtvrtek zemřelo 13 lidí, z toho 12 Poláků. Dalších deset horníků bylo zraněno, tři skončili v nemocnicích, jeden byl ale propuštěn už den po explozi.
Částky na účtech obou sbírek ve čtvrtek výrazně vzrostly, když se na konta po svátcích začaly připisovat i platby z jiných bank. Peníze navíc lidé stále posílají, řekly zástupkyně obou organizací.