Izraelské útoky si vyžádaly 2750 životů v Pásmu Gazy, uvádí úřady. Dochází elektřina i voda

Izraelské útoky v Pásmu Gazy si od začátku konfliktu 7. října vyžádaly již 2750 palestinských obětí a 9700 lidí při nich utrpělo zranění. Dalších nejméně tisíc obětí je po náletech pohřešováno v troskách budov, uvedl server BBC News s odkazem na palestinské úřady. V Izraeli po bezprecedentním pozemním a vzdušném útoku Hamásu ze 7. října zemřelo nejméně 1400 lidí, většinou civilistů, včetně žen a dětí.

Sledovali jsme online Gaza Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Humanitární a lékařská pomoc je v současné době na egyptském Sinaji zablokována kvůli chybějící dohodě mezi Izraelem a Egyptem

Humanitární a lékařská pomoc je v současné době na egyptském Sinaji zablokována kvůli chybějící dohodě mezi Izraelem a Egyptem | Foto: Ahmed Zakot | Zdroj: Reuters

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že Pásmu Gazy hrozí do 24 hodin skutečná katastrofa, pokud neobdrží pomoc. Nemocnicím pak dojdou pohonné hmoty a elektřina.

Třištivá munice si nevybírá. Pozemní operace v Pásmu Gazy bude cílenější, omezí počet obětí, odhaluje expert

Číst článek

Pod budovami zničenými při izraelských náletech je stále zřejmě více než 1000 lidí, kteří jsou pohřešováni, potvrdil v pondělí mluvčí palestinského ministerstva vnitra, které řídí Hamás. Při izraelském bombardování palestinského Pásma Gazy zemřelo podle něj také 11 palestinských novinářů.

Islamistické hnutí Hamás předminulou sobotu vypálilo na Izrael tisíce raket, zatímco stovky jeho bojovníků překročily hranici Pásma Gazy a začaly vraždit izraelské civilisty a bojovat s izraelskými bezpečnostními složkami.

Izrael nejprve ozbrojence ze svého území vytlačil a pak v odvetě zahájil totální blokádu Pásma Gazy a rozsáhlé bombardování tohoto území a patrně chystá pozemní ofenzivu do hustě zalidněné oblasti s cílem zničit politické a vojenské vedení Hamásu.

Mezinárodní organizace varují před humanitární katastrofou v izolovaném palestinském území.

Článek pokračuje pod online reportáží.

„Byly zabity tisíce lidí, včetně žen a dětí. V Gaze už dokonce docházejí pytle na mrtvoly,“ nechal se slyšet šéf Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Philippe Lazzarini. Podle agentury Reuters úřady v Gaze zvažují, že budou kopat hromadné hroby.

„V Gaze zbývá voda, elektřina a pohonné hmoty na 24 hodin,“ a pokud nepřijde pomoc, lékaři budou jen „vystavovat úmrtní listy,“ uvedl v pondělí regionální ředitel WHO Ahmad Mandharí.

Ukradený materiál

Humanitární a lékařská pomoc, zejména od WHO, je v současné době na egyptském Sinaji zablokována kvůli chybějící dohodě mezi Izraelem a Egyptem. Hraniční přechod Rafáh, jediný přechod, který je aktuálně potenciální cestou ven z Gazy, zůstává po většinu času uzavřený.

UNRWA v pondělí také uvedla, že lidé hlásící se k Hamásu se zmocnili paliva a zdravotnického vybavení v jejich areálu ve městě Gaza.

„Naši zaměstnanci byli nuceni v noci na pátek 13. října po několika hodinách evakuovat sídlo UNRWA ve městě Gaza. Od té doby nemá UNRWA do areálu přístup a nemá žádné další podrobnosti o odvozu majetku,“ uvedla organizace.

Poznamenala, že bezpečnostní kamery, které kryjí vchod a východ z areálu, byly v posledních dnech v důsledku konfliktu poškozeny a nefungují.

„Palivo a další druhy materiálu UNRWA jsou uchovávány výhradně pro humanitární účely - jakékoliv jiné využití důrazně odsuzujeme,“ dodala.

afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme