Netanjahu sestavuje vládu. Ministrem se stane i extremista Ben Gvir, který byl v teroristické organizaci
Benjamin Netanjahu oznámil sestavení své už šesté izraelské vlády. Jen pár desítek minut před půlnočním vypršením lhůty informoval o vzniku kabinetu prezidenta Jicchaka Herzoga. Půjde o nejpravicovější vládu v historii země, informují izraelská média. Ministry se totiž stanou i politici s extremistickou minulostí. Inaugurace a vyslovení důvěry čeká kabinet zřejmě po Vánocích.
Netanjahuova vítězná strana Likud se dohodla na koalici s náboženskými a krajně pravicovými stranami. Společně mají v Knesetu pohodlnou většinu. Izraelcům slibují po řadě opakovaných voleb stabilní vládu.
Nejkontroverznějším členem nové vlády je Itamar Ben Gvir, vůdce ultranacionalistické strany Židovská síla. Vznikne pro něj dokonce nový ministerský post – stane se ministrem národní bezpečnosti. A bude mít pod kontrolou izraelskou policii.
Extremista, který se možná stane ministrem. Ben Gvir byl v teroristické organizaci, teď míří do vlády Izraele
Číst článek
Ben Gvir je znám svými štvavými nesnášenlivými výroky vůči Arabům. Armáda ho dokonce odmítla vzít do řádné služby pro jeho extremistické názory. A ví se, že otevřeně podporoval atentát na premiéra Jicchaka Rabina v roce 1995 spáchaný židovským extremistou.
Už v šestnácti letech se připojil ke skupině Kach, krajně pravicové a polovojenské organizaci. Ta je od roku 1994 v Izraeli zařazena na evropský, izraelský a americký seznam teroristických organizací – poté, co zavraždila 29 Palestinců.
To bylo necelé dva roky poté, co se Ben Gvir k organizaci přidal a portrét strůjce masakru měl vyvěšený doma. Poté ho prý sundal.
Někteří Palestinci se obávají, že pod jeho vedením policie budou útoky židovských osadníků proti Palestincům na Západním břehu ještě beztrestnější než doposud.
Kontroverzní politici
Budoucí opozice také kritizuje vytvoření nového ministerského postu pro výstavbu izraelských osad na palestinském Západním břehu. Post bude zastávat Bezalel Smotrič z další nacionalistické strany Náboženský sionizmus. Podle kritiků může složení vlády rozpoutat nové násilí kolem Chrámové hory nebo na Západním břehu.
A mluví se také o politikovi Avim Maozovi, který je známý svým ostrým vystupováním proti LGBT komunitě a svými misogynistickými výroky. Tento politik bude mít velkou roli v rozhodování o obsahu výuky v izraelských školách.
‚Svět se obává‘
Prezident Jicchak Herzog nechtěně řekl, že svět se obává vlády s Ben Gvirem. Uvedl to při zřejmě nechtěně zapnutém mikrofonu. Řekl také, že obavy souvisí s možnými událostmi na Chrámové hoře, s vyostřením situace na Západním břehu, také v samotném Izraeli, kde žije arabská menšina.
Izrael provedl noční razii v Džanínu. Při střetech na Západním břehu Jordánu zemřeli tři Palestinci
Číst článek
Pokud jde přímo o reakce ze zahraničí, tak bylo slyšet určité znepokojení přímo ze Spojených států, což je největší spojenec Izraele.
Spojené státy nepřímo naznačily, že Netanjahu jakožto premiér a šéf nejsilnější strany v budoucí vládě je plně zodpovědný za chování ministrů z krajně pravicových stran.
Arabské země, které nedávno uzavřely s Izraelem mírové nebo diplomatické vztahy, se zatím zdržely komentářů. Nicméně třeba ze strany židovských organizací ve světě také zaznívají varování před fašistickým politikem Ben Gvirem.
Odsouzený ministr
Vláda Benjamina Netanjahua získá moc až po vyslovení důvěry Knesetem. Netanjahu má čas do 2. ledna, aby vládu v parlamentu prosadil. Izraelská média se ale shodují, že to bude dříve.
Do té doby Kneset schvaluje ještě bez existence nové vlády několik zákonů, které si koaliční partneři Benjamina Netanjahua vymínili. A jsou to zákony šité na míru některým ministrům.
Je to například zákon, který umožní Arje Derimu, šéfovi ultraortodoxní strany Šas, vykonávat funkci ministra financí. Odpykává si totiž podmíněný trest za daňové úniky. Nový zákon má zrušit ustanovení, že člověk, který si odpykává takový trest, nemůže být ministrem.