Letošní vlna veder přišla do Indie dříve. Meteorologové varují, že bude i přes 45 stupňů Celsia
Indický meteorologický ústav vydal varování před silnými vedry, která představují zdravotní riziko pro miliony lidí. Podle meteorologů maximální teploty ve většině severozápadní a střední Indie tento týden stoupnou o dva až čtyři stupně a ani potom se nedají očekávat velké změny. V úterý naměřili v 1,5milionovém středoindickém městě Rádžgarh 46,5 stupně Celsia, ve čtvrtek překonala hranici 45 stupňů v Indii asi třicítka lokalit, informoval tisk.
Vlny veder jsou v Indii běžným jevem, především v květnu a v červnu, letos ale začalo léto s vysokými teplotami brzy. Letošní březen byl v Indii nejteplejším březnem za posledních 122 let a duben je podobně horký.
Za jízdu na koni kamenování, za knírek smrt. Indie bojuje i v 21. století s diskriminací nejnižších kast
Číst článek
Indické středisko pro vědu a životní prostředí uvedlo, že časná horka letos zasáhla 15 států, včetně státu Himáčalpradéš, který je známý příjemným podnebím. V metropoli Dillí, které leží na severu Indie, naměřili ve čtvrtek 43,5 stupně Celsia, což je nejvíce za posledních 12 let.
Nareš Kumár z indického meteorologického ústavu připisuje současnou vlnu veder místním atmosférickým faktorům. Jedním z nich je letošní malé množství bouří, které vznikají v oblasti Středozemního moře a přinášejí před monzunovým obdobím do severozápadní a střední Indie dešťové srážky. Výskyt tlakových výší rovněž vedl v březnu k horkému a suchému počasí v částech západní Indie.
Následky jsou jasně patrné. Zemědělci uvádějí, že nečekaně vysoké teploty negativně ovlivnily sklizeň pšenice, což by podle zpravodajského serveru BBC mohlo mít globální následky vzhledem k souběžnému narušení dodávek pšenice v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Vedra rovněž v Indii zvýšila spotřebu elektřiny kvůli většímu využívání klimatizací a dalších způsobů chlazení, což vedlo k výpadkům dodávek elektrické energie v řadě států a k obavám z nedostatku uhlí.
Dříve a déle trvající
Mnozí klimatologové upozorňují, že Indie nyní zažívá vlny veder podstatně častěji než v minulosti a horka trvají déle. Expert z indického ústavu tropické meteorologie Roxy Mathew Koll souhlasí s tím, že k nynějším horkům přispělo několik atmosférických faktorů, zároveň ale nynější vedra spojuje s globálním oteplováním.
Na Indii spadl kovový prstenec a koule. Podle vědce by měly pocházet z čínské rakety
Číst článek
Šéf ústavu studií klimatických změn Šivánanda Pai uvádí, že kromě klimatických změn je problémem i rostoucí počet obyvatel, který vytváří tlak na zdroje. Z tohoto důvodu pak dochází například k odlesňování či většímu využívání dopravy, což situaci dále zhoršuje.
„Máte-li více betonových silnic a budov, horko se hromadí uvnitř a nemůže stoupat k povrchu. Tím se vzduch dále otepluje,“ říká.
Nejvíce vedry trpí chudí obyvatelé. Ti totiž mají méně možností, jak se ochladit, a také méně možností zdržovat se uvnitř.
Od roku 2015 indická federální vláda a vlády jednotlivých států přijaly řadu opatření, která mají omezit dopady horka, jako je například zákaz práce venku v nejteplejší části dne či vydávání včasných varování. Tato opatření ale podle odborníků citovaných BBC mohou být účinná, jen když budou doprovázena změnou pracovních zákonů či zvětšením ploch zeleně ve městech.