Ve Francii protestovali proti vládním opatřením. Nový zákon by neočkovaným znemožnil i jízdu vlakem

Ve městech po celé Francii se v sobotu sešli odpůrci očkování, aby odsoudili záměry prezidenta Emmanuela Macrona, který prohlásil, že chce naštvat lidi odmítající očkování proti covidu-19 zpřísněním omezení jejich občanských svobod. Poslanci Národního shromáždění tento týden schválili návrh zákona, na jehož základě by lidé bez vakcíny proti covidu-19 nemohli do restaurací či kin. O normě ještě bude jednat Senát.

Toulouse (Aktualizováno: 19:20 8. 1. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci očkovacích pasů protestují proti zákonu, který by lidem, kteří nejsou očkovaní proti onemocnění covid-19, znemožňoval návštěvu restaurací, kaváren, kin, divadel anebo vlaků

Odpůrci očkovacích pasů protestují proti zákonu, který by lidem, kteří nejsou očkovaní proti onemocnění covid-19, znemožňoval návštěvu restaurací, kaváren, kin, divadel anebo vlaků | Zdroj: Reuters

V Paříži, kde se mělo sejít na 13 000 lidí, protestující převzali Macronovou formulaci a skandovali „naštveme vás“. Jiní nesli nápisy odmítající očkovací průkazy, což byla narážka na Macronův legislativní záměr vyžadovat doklad o očkování pro vstup do míst, jako kavárny, bary a muzea, napsala agentura Reuters.

Francie přebírá evropské předsednictví. Budou se při něm konat prezidentské volby, Macron kalkuluje

Číst článek

Protestovalo se ale i v jihofrancouzském Toulouse, kde byla demonstrace zorganizována hlavně přes sociální sítě.

Lidé měli transparenty třeba s nápisy Moje budoucnost, moje svoboda. Vlálo také hodně francouzských vlajek. Na vše dohlíželi policisté i těžkooděnci.

Demonstrace v Toulouse se neúčastnili pouze odpůrci očkování a covid pasů, ale i přívrženci hnutí žlutých vest, které dlouhodobě kritizuje postupy vlády. K těm patří i kroky v boji proti koronaviru.

Protestující obviňovali Macrona z pošlapávání jejich svobod a nerovného zacházení s občany. On tvrdí, že svoboda s sebou nese odpovědnost, která zahrnuje i ochranu zdraví ostatních.

Nevybíravý Macron

Pozdvižení tento týden vyvolal prezident Emmanuel Macron, který prohlásil, že chce naštvat neočkované.

„Nebudu je zavírat do vězení, nebudu je násilím očkovat. A tak je potřeba jim říct: od 15. ledna už nemůžete jít do restaurace, nemůžete jít na skleničku, nemůžete jít na kávu, nemůžete jít do divadla, nemůžete jít do kina,“ nechal se slyšet.

Za své výroky následně sklidil kritiku, a to nejen za nevybíravá slova, ale i za nátlak na ty, kteří mají vážný důvod k odmítání vakcíny proti koronaviru.

Francouzská opatření

Francie v pátek podruhé v jednom týdnu zaznamenala více než 300 000 pozitivně testovaných. Počet hospitalizovaných, včetně pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče, neustále roste, což zatěžuje zdravotnický systém.

Některé nemocnice oznámily, že přibližně 85 procent pacientů na jednotkách intenzivní péče není proti covidu-19 očkováno. Údaje ukazují, že 90 procent lidí starších 12 let, kteří mají nárok na očkování, je plně naočkováno.

Lidé ve Francii se musí při vstupu do restaurace nebo baru nebo při jízdě vlakem mezi regiony prokázat dokladem o očkování nebo negativním testem. Vzhledem k prudkému růstu nákaz způsobených variantou omikron však chce vláda možnost cestování s testem zrušit.

Tři měsíce před prezidentskými volbami je Macronovo vyjádření zřejmě vypočítavým krokem, využívajícím narůstající frustrace vůči neočkovaným. Konzervativní kandidátka Valérie Pécresseová uvedla, že Macron vráží do země klín. Krajně pravicový kandidát Éric Zemmour prezidentovi výroky, které jsou podle něj nejapné, odsoudil.

Protestující v ulicích hlavního města obviňovali Macrona také z politizace pandemie před volbami.

Marie Sýkorová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme