‚V Evropě se bude hrát jiná písnička,‘ hrozí italský vicepremiér. Chce, aby si státy lépe rozdělovaly migranty
Členské státy Evropské unie by měly vyvíjet větší snahu při přerozdělování přijíždějících migrantů. Italský vicepremiér Luigi Di Maio v pondělí oznámil, že pokud tomu tak nebude, vetuje Řím připravovaný dlouhodobý rozpočet Evropské unie na roky 2021 až 2027.
Na sociální síti napsal, že v „Evropě se bude hrát jiná písnička". Tvrdil, že neexistuje žádné jednotné „dogma" ohledně schvalování víceletého finančního rámce EU, který na počátku května představila Evropská komise.
Itálie po pěti dnech pustila do země 150 běženců z lodi Diciotti. Ministra vyšetřuje prokurátor
Číst článek
Di Maio upozornil, že Brusel bude naléhat na schválení rozpočtu do voleb do Evropského parlamentu v polovině příštího roku.
„Nedovolíme jim to. A pokud se v brzké budoucnosti kolem imigrace nic nezmění, veto bude více než jisté," zdůraznil na facebooku politik, který v italské koaliční vládě zastupuje protiunijní Hnutí pěti hvězd.
Di Maio už minulý týden hrozil v souvislosti se sporem o to, kdo převezme migranty z lodi Diciotti, která zakotvila v italském přístavu. Italské úřady dlouho bránily vylodění uprchlíků, protože vláda požadovala, aby ostatní země EU poskytly záruky, že si je přerozdělí.
Čech zveřejnil video ‚inscenovaného topení migrantů‘ na Krétě. Ve skutečnosti šlo o natáčení dokumentu
Číst článek
Itálie dlouhodobě žádá pomoc ostatních zemí EU. V červnu a červenci pomohly některé země Itálii a také Maltě s migranty, kteří se vylodili v jejich přístavech.
Evropská komise v květnu navrhla na léta 2021 až 2027, tedy pro období po odchodu Británie z EU, rozpočet ve výši 1,135 bilionu eur (28,9 bilionu Kč) v závazcích, což je asi 1,11 procenta hrubého národního důchodu (HND) společenství.
Plán, který počítá s vyššími příspěvky 27 států, mírně ubírá ve strukturálních fondech a v zemědělské politice, přidává ale peníze do oblastí jako je bezpečnost, obrana či řešení migrační problematiky. Komise chce také možnost přístupu k evropským penězům spojit s kvalitou právního státu v přijímajících zemích.