‚Bez Putina by to nebylo.‘ Evropská unie přispěje na společný nákup zbraní, státům zaplatí administrativu

Evropský parlament schválil projekt na podporu společných nákupů zbraní. Evropská unie tak chce motivovat členské státy, aby se při zadávání veřejných zakázek na dodávky vojenského materiálu spojovaly do skupin. Cílem je sjednotit poptávku, aby si státy zbytečně nekonkurovaly a netlačily cenu nahoru. Europoslanci v úterý také odsouhlasili nominaci nové eurokomisařky Iljany Ivanovové z Bulharska.

Od stálé zpravodajky Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská přehlídka během Dne polské armády 15. srpna 2023

Cílem je především zabránit štěpení poptávky a zajistit tak co nejnižší ceny (ilustrační foto) | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Z evropského rozpočtu se bude nově financovat administrativa spojená se společnými nákupy. Podmínkou je, že se spojí minimálně tři členské státy a společně zadají veřejnou zakázku na dodávku zbraní nebo dalšího vojenského materiálu.

31:37

Výroční projev šéfky Komise bude nakopnutí před cílem, předpovídají europoslanci Peksa a Niedermayer

Číst článek

Do roku 2025 je na tento projekt vyčleněno 300 milionů eur, tedy v přepočtu asi 7,5 miliardy korun. Cílem je především zabránit štěpení poptávky a zajistit tak co nejnižší ceny.

„Je to historický moment v evropské obraně, protože poprvé se z evropských rozpočtových prostředků podporují členské státy při společném zadávání obranných zakázek,“ vyzdvihuje zpravodaj europarlamentu pro toto nařízení Michael Gahler z frakce Evropské lidové strany.

„Tenhle projekt by nebyl bez Vladimira Putina,“ uznává Gahler. „Je politováníhodné, že potřebujeme takového zločince a brutální útok na Ukrajinu, abychom toto a další nástroje konečně zavedli, protože jsme mohli jednat mnohem dříve,“ uznává europoslanec.

Budoucí eurokomisařka

Budoucí eurokomisařka Iljana Ivanovová, jejíž nominaci v úterý europoslanci schválili, bude mít na starosti oblast kultury, výzkumu, mládeže a inovací. Ve funkci nahradí eurokomisařku Mariju Gabrielovou, která se v nové bulharské vládě stala ministryní zahraničí.

Už minulý týden proběhlo takzvané grilování Ivanovové před europoslanci ve výborech, kde mluvila mimo jiné o nutnosti prosazovat rovnoprávnost mezi muži a ženami ve sportu a ve vzdělání.

‚Klimatický kolaps začal.‘ Severní polokoule má za sebou nejteplejší léto v historii, můžou za to lidé

Číst článek

Víc obnovitelných zdrojů

Europoslanci v úterý rovněž podpořili navýšení podílu obnovitelných zdrojů do roku 2030. Směrnice zvýší podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie v Evropské unii na minimálně 42,5 procenta do roku 2030, přičemž cílem je dosáhnout 45 procent.

Nová legislativa má mimo jiné urychlit schvalování nových elektráren na obnovitelné zdroje energie, jako jsou solární elektrárny a větrné parky.

To vše je součástí takzvaného klimatického balíčku. Jeho cílem je snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů minimálně o 55 procent v porovnání s rokem 1990.

Jak navýšení obnovitelných zdrojů, tak společné nákupy zbraní musí ještě formálně potvrdit i Rada Evropské unie, tedy členské státy. Ty už v obou případech s podobou těchto legislativ předběžně souhlasily.

Zdeňka Trachtová, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme