Nikdy jsem neřekl, kdy zaútočíme na Sýrii. Může to být velice brzo, nebo taky ne, prohlásil Trump
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na twitteru uvedl, že k odvetnému útoku za použití chemických zbraní v Sýrii může dojít brzy, ale také s velkým odkladem. Vyzval naopak k tomu, aby se Spojeným státům a jeho administrativě poděkovalo za vymetení ISIS z regionu. Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že v Dúmě byly použity chemické zbraně. „Máme důkaz, že Asadův režim použil chemické zbraně - aspoň chlor,“ prohlásil.
„Nikdy jsem neřekl, kdy dojde k útoku na Sýrii. Může to být velice brzo, nebo taky ne. V každém případě, Spojené státy pod mým vedením udělaly skvělou práci při vymetení ISIS z regionu. Kde je vaše ‚Díky Ameriko?‘.“
Trump o útoku na Sýrii psal na twitteru už ve středu. Tehdy reagoval na vyjádření ruských představitelů, že případný atak se setká s reakcí. „Rusko hrozí sestřelením všech raket vypálených na Sýrii. Připrav se, Rusko, protože (rakety) přijdou, pěkné a nové a ‚chytré‘! Neměli byste být partnery toho plynem vraždícího zvířete, které zabíjí vlastní lidi a raduje se z toho,“ tweetoval Trump.
USA a spojenecké země chtějí Sýrii potrestat za údajný chemický útok na Dúmu. Zemřelo při něm 7. dubna na 70 lidí, z nichž přes 40 vykazovalo známky vystavení toxickým látkám. Dúmá byla poslední povstaleckou enklávou u Damašku a Rusko dnes oznámilo, že byla definitivně dobyta. Skončily tak boje o východní Ghútu, v níž je Dúmá největším městem. Vyžádaly si životy nejméně 1600 lidí a na evakuaci přistoupilo více než 160 000 osob.
Macron má důkazy
Německo očekává, že bude před plánovaným útokem na Sýrii předem informováno. Řekl to ve čtvrtek šéf německé diplomacie Heiko Maas. Podle něj se musí v této věci spojenci sjednotit. Maas to řekl před plánovanou mimořádnou schůzkou britské vlády, která se má rozhodnout o účasti Británie v případné vojenské operaci proti Sýrii.
V Sýrii se chystají na útok USA. Vláda varovala občany, Rusové přesunuli své lodě z přístavu v Tartu
Číst článek
K vojenské akci je připravena se připojit také Francie, která se chce rozhodnout v nejbližších dnech. Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek telefonicky hovořila s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Řekla mu, že ji znepokojuje, že se hroutí schopnost světového společenství vynutit si zákaz použití chemických zbraní.
V televizním rozhovoru Macron řekl, že v Dúmě byly použity chemické zbraně. „Máme důkaz, že Asadův režim použil chemické zbraně - aspoň chlor,“ řekl Macron s odkazem na syrského prezidenta Bašára Asada.
Francie se rozhodne ve shodě se Spojenými státy o možných útocích proti Sýrii v odvetě za nedávný údajný chemický útok ve „vybranou chvíli“, oznámil Macron. V rozhovoru s televizní stanicí TF1 Macron upřesnil, že toto rozhodnutí bude oznámeno „v příštích dnech“.
Turecký prezident Recep Tayip Erdogan ve čtvrtek kritizoval zneužívání Sýrie k mocenskému boji. „Znepokojuje nás, že si některé země s pomocí svých armád dělají ze Sýrie kolbiště“ k prosazování své síly, řekl Erdogan. Oznámil také, že ještě ve čtvrtek bude o Sýrii telefonicky hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Hodlá s ním jednat o zastavení „chemických masakrů“. Ve středu Erdgoan telefonicky hovořil s Trumpem.
Asad: znásobíte nestabilitu
Podle syrského prezidenta Bašára Asada povede případný útok západních států na Sýrii k další destabilizaci celé oblasti.
Obvinil západní země, že na zprávy o syrských vojenských vítězstvích na bojišti reaguje „pokusy změnit vývoj událostí“. „Takové hlasy a akce nic nepřinesou, pouze znásobí nestabilitu tohoto regionu, ohrozí mezinárodní mír a bezpečnost,“ citovala syrská státní televize Asada.
Prezident se sešel s poradcem íránského duchovního vůdce Alího Akbara Velájatího, který je v Damašku od úterka. Írán je stejně jako Rusko Asadův spojenec.