V Sýrii se chystají na útok USA. Vláda varovala občany, Rusové přesunuli své lodě z přístavu v Tartu
Damašek a Moskva se připravuje na možný úder Spojených států v Sýrii. Vláda prezidenta Bašára Asada vyzvala občany, aby se připravili na útok. A podle ruského tisku základnu ruské flotily v syrském Tartu už opustila většina plavidel. Pentagon podle ministra obrany Jamese Mattise v současnosti zvažuje, jak může zareagovat na údajný chemický útok na město Dúmá u Damašku. USA a jejich spojenci z něj viní právě režim prezidenta Bašára Asada.
List Kommersant porovnal satelitní snímky ruské námořní základny a zjistil, že ještě před několika dny kotvilo v přístavu Tartús sedm válečných lodí, dva obranné čluny a dvě ponorky. Na fotografiích ze středy je vidět, že na základně zůstala pouze jedna diesel-elektrická ponorka.
Ruská média: Moskva očekává, že jí Pentagon sdělí cíle úderu v Sýrii a vyloučí z něj Rusy
Číst článek
Agentura Interfax připomněla, že ve Středozemním moři pluje ruská eskadra složená z asi 15 válečných a doprovodných lodí, posílená o fregatu Admirál Essen vybavenou střelami s plochou dráhou letu Kalibr, které už Rusko v Sýrii několikrát použilo.
Damašek a Rusko považují ohlašovanou možnost útoku na cíle v Sýrii za provokaci a před odvetnou akcí varují. Moskva hrozí dokonce sestřelením amerických raket.
Syrská vláda vyzvala občany, aby se na útok Spojených států připravili. Před obchody jsou podle Izraele fronty. Poradkyně prezidenta Asada nicméně řekla, že Sýrie se války nebojí.
'Pěkné, nové, chytré'
Americký prezident Donald Trump ve středu na twitteru pohrozil, že americký úder na Sýrii přijde. „Připrav se Rusko, protože (rakety) přijdou, pěkné a nové a 'chytré'!“ napsal.
Trumpova slova následně mírnila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Novinářům řekla, že prezident zatím neurčil jasný časový plán případného útoku. Pak ale také dodala, že na stole jsou i různá další řešení. Jaká, to neupřesnila. Opakovaně zdůraznila, že Spojené státy jsou přesvědčeny, že za chemický útok je odpovědný Damašek.
'Twitterová diplomacie'
Podle ministra obrany Jamese Mattise armáda stále prověřuje, jak to je s údajným chemickým útokem na město Dúmá. Pentagon je podle něj připraven nabídnout vojenská řešení, pokud budou odpovídající a pokud o nich rozhodne prezident.
Napětí kolem Sýrie: Pentagon je připraven navrhnout varianty úderů, je ale zdrženlivější než Trump
Číst článek
Rusko především odmítlo reagovat na to, co Moskva označila jako „twitterovou diplomacii“ amerického prezidenta.
Už když se začalo spekulovat o případném americkém útoku, ruský velvyslanec v Libanonu Alexander Zasypkin prohlásil, že pokud by americké rakety měly ohrozit ruský personál působící v Sýrii, Rusko je připraveno americké rakety nejen sestřelit, ale navíc i zaútočit na místa startu raket.
Moskva především odmítá, že by za chemický útok na město Dúmá byla odpovědná syrská vláda a koneckonců popírá i to, že se tam vůbec nějaký chemický útok stal.
Británie, Francie i Izrael
Případný úder na Sýrii kromě Spojených států zvažují i další státy. Britská premiérka Theresa Mayová podle stanice BBC naznačila, že je připravena se k případné americké reakci připojit i bez souhlasu parlamentu.
Rusko: Syrská armáda zcela ovládla Dúmu, poslední baštu protivládních rebelů u Damašku
Číst článek
Britské ponorky už podle listu The Daily Telegraph dostaly rozkaz přesunout se blíž k Sýrii. List ale upozorňuje, že konečné rozhodnutí o útoku zatím nepadlo. Donald Trump už se mezitím domluvil na pravidelném kontaktu s tureckým prezidentem.
Připojení údajně zvažuje i francouzský prezident Emmanuel Macron. Současně se mluví také o Izraeli, který v posledních týdnech už několikrát podnikl vlastní útoky na syrské území. Jejich cílem většinou bylo zabránit dalšímu pronikání Íránu do Sýrie. Izrael ale nenechává v klidu ani to, že by sousední stát mohl disponovat chemickými zbraněmi.
Podle britského generála Richarda Barronse by Londýn slibovaný protiúder, který podle listu The Times mohl ohrozit také britskou základnu na Kypru, vnímal jako nepřátelský akt. „Velvyslanec řekl, že pokud Spojené státy se spojenci zaútočí na Sýrii, tak zlikvidují nejen jejich rakety, ale i odpalovací místa. To znamená potopit lodě, ponorky nebo i sestřelit letadlo z oblohy. To je jednoduše řečeno válka,“ citoval Radiožurnál Barronse.