‚Nemluvíme stejným jazykem, ale mnohé nás spojuje.‘ Lipavský v Litvě zdůrazňoval boj proti Rusku
A meeting of minds with @JanLipavsky in Vilnius. Lithuania and Czechia have democracy and rule of law at their core. In these uncertain times it is our responsibility to speak out and act in defence of Ukraine, supporting freedom whenever it is challenged. pic.twitter.com/m8FX7PptHk
— Gabrielius Landsbergis🇱🇹 (@GLandsbergis) November 10, 2023
Pevný postoj za Ukrajinou a tvrdá rétorika vůči Rusku, dva prvky, které spojují českou a litevskou zahraniční politiku. Sdílené hodnoty se pozitivně promítají i do vztahu šéfů obou diplomacií. „Scházíme se v době geopolitického napětí. Je důležité mluvit o tom, co ještě můžeme společně udělat,“ pronesl Gabrielius Landsbergis po jednání s Janem Lipavským (Piráti). Ten do Vilniusu zavítal na čistě bilaterální návštěvu poprvé od nástupu do funkce.
Přestože je v Litvě už chladno, české delegaci se ve Vilniusu dostalo více než vřelého přijetí. „Je to skvělý přítel,“ prohodil litevský ministr Landsbergis na adresu svého protějšku.
Ministři zahraničních věcí jednali o vzájemné spolupráci, zajištění podpory Ukrajině, rozšiřování Evropské unie i bezpečnosti v regionu, bavili se ale také o situaci na Blízkém východě.
Rád jsem opět viděl svého dobrého přítele @GLandsbergis. Probrali jsme připravovaný balíček sankcí EU 🇪🇺 a budoucnost NATO. Těším se na zítřejší společnou návštěvu vojenské základny Rukla 🇱🇹. pic.twitter.com/87eVUIsbch
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) November 10, 2023
„Je to cesta, která by se dala označit za symbolickou, protože mezi Českem a Litvou nejsou otevřené bilaterální otázky, není potřeba se s Litvou o ničem přesvědčovat,“ vyzdvihl Lipavský. „I v takto dobře nastavených vztazích potřebujete kontakty udržovat,“ dodal šéf české diplomacie.
Válka zrychlila přijímací proces Ukrajiny a Moldavska do Evropské unie. Zní hlasy o slábnoucím vlivu Ruska
Číst článek
Ve stejně přátelském tónu mluvil i litevský ministr. „Upřímně cítím, a mám pro to i mnoho důkazů, že jsme velmi podobně smýšlející země. Zejména pokud jde o základní principy, které definují naše společnosti, jako je demokracie, právní stát a lidská práva. To je to, co nás spojuje, přestože nemluvíme stejným jazykem,“ zdůraznil po jednání Landsbergis.
Společný boj
Zároveň podtrhnul potřebu koordinace a pevného postoje. „S tím, jak se pozornost světa obrací k situaci na Blízkém východě, máme ještě větší odpovědnost za mobilizaci a posílení podpory pro Ukrajinu. Pokud nezastavíme Rusko na Ukrajině, katastrofální následky postihnou celý náš region,“ řekl Landsbergis.
„Není pochyb o tom, že brutální agrese na Ukrajině je pouze jednou z mnoha forem boje Ruska proti liberální demokracii, svobodě a lidským právům. Naším společným úkolem je zabránit Rusku ve vítězství. V tomto boji jsme společně,“ avizoval před příletem Lipavský v komentáři pro litevskou veřejnoprávní LRT.
‚Protivzdušná obrana je klíčová v boji proti agresorovi.‘ Litva pro Kyjev koupila systém NASAMS
Číst článek
Lipavský ve Vilniusu také prohlásil, že by Češi nikdy neměli zapomenout na kroky, které Litva udělala poté, co došlo k výbuchu ve Vrběticích, kdy jako první evropská země vyhostila několik ruských diplomatů.
Obezřetnost k demokracii
Podpora demokracie patřila k významným bodům jednání ministrů zahraničí. Hned na začátku cesty do Litvy se Lipavský setkal s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. „Bavili jsme se o tom, co můžeme udělat pro disidenty v Bělorusku, co můžeme udělat pro obyčejné Bělorusy v Česku,“ nastínil ministr. Z jeho pohledu to bylo praktické jednání.
V pátek český ministr vystoupil jako hlavní řečník na Fóru o budoucnosti demokracie. V projevu připomněl třeba třicet let stará slova bývalého českého prezidenta Václava Havla o tom, že lhostejnost k ostatním a k osudu celé komunity je přesně to, co otevírá dveře zlu.
Podle Lipavského je tento výrok aktuální i dnes. „Ochrana lidských práv může předcházet nebo alespoň omezovat bezpečnostní hrozby,“ řekl účastníkům fóra. „Putinovo Rusko je konkrétní důkaz toho, že státy, které porušují práva svých občanů, nebudou dodržovat ani pravidla mezinárodních vztahů. V konečném důsledku pak představují hrozbu pro ostatní státy i mezinárodní společenství jako celek,“ dodal.
Na akci se pak Lipavský potkal i s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wu. Právě situace v Indo-Pacifiku je dalším ze společných témat, která poutají pozornost Vilniusu i Prahy.
RIGHT NOW, DIPLOMATIC HISTORY IN VILNIUS:
— Jakub Janda 楊雅嚳 (@_JakubJanda) November 10, 2023
Czech Foreign Minister @JanLipavsky shakes hands and listens to speech of Taiwanese Foreign Minister @MOFA_Taiwan Joseph Wu at “Future of Democracy Forum”.
Wu calls Lithuania and Czechia “moral superpowers” and thanks Lipavský directly. pic.twitter.com/BrweV3huw3
V sobotu Lipavský zavítá na vojenskou základnu v Rukle. Od roku 2018 jsou čeští vojáci součástí bojového uskupení sil NATO v Litvě, absolvovali již čtyřikrát misi střežení leteckého prostoru v pobaltských státech.