Šefčovič cítí z USA ochotu vyjednávat s Unií o clech. Chce zabránit ekonomické bolesti pro obě strany
Evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič ve čtvrtek řekl, že ze strany USA vidí určitou ochotu ke vzájemnému snížení cel. Poznamenal také, že jeho hlavní prioritou v jednáních se zástupci administrativy nového amerického prezidenta Donalda Trumpa je zabránit období ekonomické bolesti pro obě strany v důsledku jednostranných amerických cel a protiopatření EU.
Podle agentury Reuters to eurokomisař řekl po svých jednáních s americkými protějšky ve Washingtonu. Šefčovič po čtyřhodinovém jednání také uvedl, že Evropa chce kupovat víc amerického zkapalněného zemního plynu (LNG).
Unie zakročí proti e-shopům Shein a Temu. ‚Musí platit stejná pravidla pro všechny,‘ chválí Koubský
Číst článek
„Naší prioritou číslo jedna je vyhnout se tomuto období bolesti, víte? Protože obvykle se stává, že máme opatření, máme protiopatření a pak obvykle, velmi často, si ti samí lidé musí sednout k jednomu stolu a ten problém vyřešit,“ řekl.
Eurokomisař jednal s americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem, ekonomickým poradcem Bílého domu Kevinem Hassettem a nominantem na obchodního zmocněnce americké vlády Jamiesonem Greerem.
Americký prezident Donald Trump se rozhodl odstranit výjimky z amerických cel na ocel z roku 2018, což znamená, že na veškerý dovoz oceli do USA se bude vztahovat minimálně pětadvacetiprocentní clo. U cel na dovoz hliníku do USA se sazba zvýší z deseti na 25 procent.
Unijní reakce
O reakci na tato opatření, která mají vstoupit v platnost 12. března, minulý týden jednali ministři obchodu zemí EU. Podle nejmenovaného unijního činitele ministři hovořili o různých možnostech, včetně obnovení odvetných cel z roku 2018, která se vztahovala na různé americké produkty, například motocykly, džíny nebo whisky.
Zákulisní jednání by měla zabránit cenové válce. Evropa se se Spojenými státy přetahuje, míní Jurečka
Číst článek
Ministři se nicméně podle zdrojů Reuters převážně shodli na tom, že nejlepší možností je vyjednávání a že EU by měla postupovat jednotně. Vzhledem k tomu, že cla mají vstoupit v platnost až za měsíc, má Evropská unie do té doby čas jednat.
Kromě toho Trump minulý týden podepsal memorandum o zavedení recipročních cel. Nová cla však nevstoupí v platnost okamžitě. Tato americká cla by měla zohledňovat úroveň cel, která ostatní země uplatňují vůči dováženému americkému zboží.
Dále Trump podepsal nařízení, které zavádí cla ve výši 25 procent na dovoz zboží z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. Kanada, Mexiko i Čína bezprostředně poté avizovaly odvetná opatření: zavedena zatím byla jen na čínské zboží, pro Mexiko a Kanadu byla prozatím odložena a jednání pokračují.