Americké firmy, které dovážejí z Číny, už teď reagují na plánovaná cla, která slíbil zavést zvolený prezident Donald Trump. Nejčastěji se snaží předzásobit, napsal deník The Wall Street Journal.
„Zvýšení amerických cel na evropské automobily je určitě ve hře. Evropa má tato cla totiž vyšší než USA,“ upozorňuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.
„Spousta zemí v Jižní Americe, jakkoliv třeba v některých oblastech spolupracuje s Čínou, se zároveň snaží bojovat proti dumpingovým cenám, za které Čína dováží zboží,“ říká sinoložka.
Pravdu může mít budoucí prezident USA Donald Trump v tom, že bude potřeba dál těžit fosilní zdroje. Skoro třetinu výroby elektřiny v USA už nyní spotřebovávají jen datacentra.
Trump sliboval plošná cla na dovoz 10 procent, v závěru kampaně 20 procent, to by se dotklo jistě i evropského importu do Ameriky. Vůči Číně pak chce dokonce 60procentní tarify.
Donald Trump se po čtyřleté přestávce vrátí do Bílého domu. Jak se jeho mandát promítne do vztahů s Evropou? V pořadu Jak to vidí... odpovídá profesor ekonomie Jan Švejnar.
Čína je ochotna posílit spolupráci s českou stranou v oblastech zahrnujících obchod, investice a novou energetiku a rozšířit dovoz high-tech výrobků a zařízení z České republiky.
Rusko se opírá o patrně legální proces, během něhož zboží působí, jako že míří do Číny nebo Ázerbájdžánu. Po překročení hranice ale dodavatel jednoduše změní místo dodávky, popsal jeden z nich.
Obchodní válka mezi Evropou a Čínou nabírá na obrátkách. Poté co schválily uvalení cel na dovoz čínských elektromobilů členské státy, je definitivní zavedení už jen na rozhodnutí Evropské komise
Čína se chce kvůli clům na elektromobily dováženým do EU obrátit na Světovou obchodní organizaci. Evropská komise opatření nedávno schválila jako reakci na to, že podle ní Peking své výrobce dotuje.
Část českého průmyslu, jako je výroba aut a strojírenství, je silně závislá na dovozu surovin a materiálů z Číny. Nová studie popisuje krizové scénáře dopadů obchodních a vojenských válek na firmy.
Bidenova administrativa reaguje zvýšením cel na čínskou strategii, kdy zaplavuje globální trh levným zbožím, jehož ceny drží uměle nízko. Bude Evropa USA následovat?
Český europoslanec Martin Hlaváček (za ANO) se snaží mezi kolegy v Evropském parlamentu získat podporu pro zpřísnění režimu dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny. Informoval o tom server Politico.
Nová omezení pro ukrajinský vývoz mají podpořit unijní zemědělce. Nově bude například platit, že pokud dovoz některých produktů z Ukrajiny překročí určité objemy, Unie na ně znovu zavede cla.
Nová cla na ruské a běloruské obiloviny by nově měla být dostatečně vysoká, aby zabránila ruskému dovozu do EU. Evropská komise navrhla cla razantně zvýšit.
Clo na ocel, která se používá pro plechovky na potraviny a barvy či obaly pro aerosolové výrobky vyvolává obavy z možného růstu cen obalů, které tuto ocel obsahují.
Takzvaný severoirský protokol vzbuzuje emoce především mezi unionisty. Představa, že v zemi platí některá pravidla odlišná od zbytku britské unie, je pro ně nepřijatelná.
Obě strany by k dohodě chtěly dospět do konce roku, dosud zavedená cla přitom ponechávají v platnosti. Spor začal, když cla zavedla administrativa předchozího prezidenta Donalda Trumpa.
Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že unie opatření nastavila nespravedlivě. „Evropská unie musí přijmout opatření, aby tuto nespravedlnost vykompenzovala,“ cituje Lightizera.
Podle Dombrovskíse je unie připravena vyjednávat o zrušení cel. To ale jen v případě, že nová americká vláda zruší cla, která zavedla v reakci na evropskou podporu firmě Airbus.
Srpnové obnovení cel na kanadský hliník přišlo jen několik týdnů poté, co vstoupila v platnost nová dohoda o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou (USMCA).
Evropská unie uplatňuje na humry a další mořské živočichy z USA dvacetiprocentní dovozní clo. Humři z Kanady, tedy ze stejného regionu, se ale do Evropské unie dovážejí bezcelně.
Čína oznámila, že čínský vicepremiér Liou Che, který za čínskou stranu vedl obchodní rozhovory, podepíše první část obchodní dohody příští týden ve Washingtonu.