Chovatelé u hranic se Slovenskem kvůli nákaze nepřijímají návštěvy, zvířata izolují
Chovatelé dobytka u hranic se Slovenskem se zavřeli do dobrovolné izolace. Obávají se rozšíření nákazy slintavkou a kulhavkou ze Slovenska. Do stájí nepouštějí nikoho, kdo tam nepracuje, a důsledně dezinfikují. Někteří ale svá zvířata nemají kam schovat. Třeba pár kilometrů od Třince se ovce na kopcích pasou volně.
Roman Cieslar chová shetlandské ovce a kozy jen pár kilometrů od hranic. Venku jsou celý rok. „Jsou v takové uzavřené pastvině, navečer jsou v ovčíně. A to je jediné, co můžeme dělat,“ říká.
Po horách chodí hodně turistů a právě na ně se Roman Cieslar obrací s prosbou. „Veřejnost by měla vědět, že v období Velikonoc tady budou poskakovat mladá jehňata – ano, je to krásné, ale doporučuju nekrmit, nedotýkat a nějakým způsobem omezit ten turistický ruch kolem pastvin,“ dodává.
Nejenže by ho nákaza připravila o živobytí, ale bez pasoucích se stád by utrpěl celý horský ekosystém.
To pod horami, v Nošovicích, mají tisícihlavé stádo dojných krav uzavřené ve stájích. V klidu ale šéf družstva Zdeněk Škola není. „Máme značné obavy, protože nikdo neví, co by to znamenalo, kdyby se to sem dostalo. Samozřejmě by se musely zlikvidovat chovy. Podle mne je to neobnovitelné,“ říká Škola.
Pracují u nich místní lidé a denně produkují v průměru 15 tisíc litrů mléka. Zootechnička Marie Mlodková už zavedla přísná opatření. „Snažíme se zamezit přístupu cizích lidí do areálu, máme už od minulého týdne dezinfekční vany pro auta. Budeme ještě asi zavádět dezinfekční rohože. Ale bohužel je teď všechno vyprodané, všechno je s dodací lhůtou až dva měsíce,“ říká Mlodková.
Se Slováky se tady u hranic běžně stýkají, teď si ale dají od výletů za hranice určitě pauzu.