‚Doufal jsem, že zavoláte.‘ Britský premiér Johnson vyčetl Babišovi, že nekoordinoval reakci na Vrbětice

Podle zjištění týdeníku Respekt britský premiér Boris Johnson v dopise adresovaném Andreji Babišovi vyjádřil politování nad tím, že se Česko nespojilo s britskou stranou předtím, než Babiš (ANO) s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) promluvil na mimořádné tiskové konferenci o Vrběticích. I kvůli nekoordinování českého postupu se spojenci z EU a NATO nakonec solidárně vyhostilo své velvyslance jen pět zemí a žádné další zřejmě nepřibudou.

Londýn/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johson v pondělí 5.4. potvrdil, že země se od dalšího týdne posune v rozvolňování a otevře kadeřnictví nebo posilovny

Britský premiér Boris Johnson | Zdroj: Pool via Reuters

Prezidenti a premiéři zemí EU vyjádřili v noci na úterý na bruselském summitu solidaritu Česku v souvislosti s kauzou Vrbětice a následným diplomatickým sporem s Ruskem. O společném vyhošťování diplomatů v solidaritě s Českem lídři nejednali.

Johnsonův dopis poodhaluje, jak unijní i alianční spojenci vyčítají české vládě, že je o Vrběticích neinformovala s předstihem. Bruselský server Politico už dříve napsal, že německá kancléřka Angela Merkelová před dvěma týdny na neformálním summitu v Portu Babišovi vyčetla, že měl českou akci napřed koordinovat s ostatními zeměmi EU.

Bulharští novináři kvůli Vrběticím nově zpochybnili vyšetřování výbuchu muničního skladu v roce 2012

Číst článek

Johnson napsal Babišovi 5. května, více než dva týdny poté, co Babiš s Hamáčkem oznámili, že za útokem na muniční sklad ve Vrběticích v roce 2014 stála ruská vojenská rozvědka GRU.

„Doufal jsem, že se spolu spojíme po telefonu dříve, než vyšly najevo zprávy odhalující pachatele výbuchu ve Vrběticích v roce 2014, a jejich napojení na zločiny spáchané týmiž jedinci později v Salisbury,“ píše se v dopise, který získal Respekt na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Není jasné, proč se na spojence česká vláda dopředu neobrátila. I Merkelová podle Politica českému premiérovi připomněla, že Britové po otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury v roce 2018 se spojenci svůj postup sladili.

Rétorická podpora

Výsledkem bylo, že členské státy EU a NATO vyhostily dohromady jen osm ruských diplomatů. Slovensko tři, Litva dva a po jednom Lotyšsko, Estonsko a Rumunsko.

Premiér Babiš v pondělí před jednáním na summitu EU pochybení odmítl: „Srovnávat reakci Evropy na případ Skripal, kdy časová prodleva mezi útokem agentů GRU na Skripala a mimořádnou Evropskou radou byla tři týdny, je neporovnatelné s případem Vrbětice,” řekl.

Zeman tají analýzy k Vrběticím, zprávu tajné služby měl Hrad navíc o týden dřív než premiér Babiš

Číst článek

Velká Británie sice v souvislosti s Vrběticemi žádné ruské diplomaty nevyhostila, v Johnsonově dopise vyjádřila podporu alespoň rétoricky:

„Píšu vám, abych vyjádřil nejsilnější možnou podporu vaší reakci na zákeřné ruské aktivity namířené proti vaší zemi. Vaše odhodlaná obrana národní suverenity bude mít nepochybně pozitivní dopad přesahující hranice vaší země a pomůže zabránit dalším podvratným krokům cizích států,“ píše se v dopise.

„Jako váš spojenec v NATO je Spojené království připraveno s vámi spolupracovat v případě dalších konfrontací. Přeji si, aby Spojené království spolupracovalo s Českou republikou co nejtěsněji proti výzvám v podobě terorismu, stability na západním Balkánu, Číny, kybernetických útoků nebo dezinformacím,“ napsal Babišovi Johnson.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme