„Žádáme velvyslanectví Ruské federace, aby stáhlo dnes zaslanou nótu,“ uvedl premiér Petkov. Podle něj je nutné ponechat otevřené komunikační kanály mezi oběma zeměmi.
Biden čelí stále rostoucímu tlaku zdravotních odborníků, aktivistů za práva migrantů a svých demokratických kolegů, aby přestal uplatňovat nařízení, které statisícům migrantů znemožnilo získat azyl.
Česko museli ruští diplomati a zaměstnanci opustit kvůli kauze Vrbětice do konce května. Od úterý by na ruské ambasádě v Praze mělo působit sedm diplomatů a 25 administrativně-technických pracovníků.
I kvůli nekoordinování českého postupu se spojenci z EU a NATO nakonec solidárně vyhostilo své velvyslance jen pět zemí a žádné další zřejmě nepřibudou.
Babiš odmítl informace webu Politico, podle kterého mu německá kancléřka Angela Merkelová vytkla, že Praha před vypovězením pracovníků ruské ambasády nekoordinovala svou akci s unijními spojenci.
Ruské ministerstvo zahraničí podle Reuters informovalo, že jim předá protestní nótu a oznámí reciproční vypovězení jejich diplomatů, a to v reakci na vyhoštění ruských diplomatů kvůli kauze Skripal.
Ve Švýcarsku dnes probíhá referendum o snadnějším vyhošťování přistěhovalců, kteří poruší švýcarské zákony. Automatické vyhoštění bez možnosti odvolání by se podle návrhu mělo týkat i pachatelů drobných přestupků. K vyhoštění by tak mohlo stačilo opakované přistižení při rychlé jízdě. Za vraždu by vyhoštění následovalo hned po vykonání trestu.
Francouzský ministr vnitra Manuel Valls obhajuje vyhoštění Romů z Francie. Prohlásil, že styl života lidí tohoto etnického původu je v ostrém rozporu s francouzským. Podle něj by se měli vrátit do Rumunska a Bulharska. Valls také tvrdí, že postup vlády při vyklizování romských tábořišť je správný. Romové a jejich způsob života se stále častěji stávají ve Francii tématem i ve volbách do místních zastupitelstev.
Západní státy začaly novou taktiku boje proti syrskému režimu. Vyhošťují syrské diplomaty ze svých zemí. Česká republika se však k této jejich iniciativě nepřipojí.