Bloomberg mohl ohrozit výměnu vězňů USA a Ruska, omluvil se šéfredaktor za předčasně vydanou zprávu

Zpráva agentury Bloomberg o výměně vězňů mezi Ruskem, Běloruskem a západními zeměmi z minulého týdne vyšla předčasně a mohla tuto rozsáhlou a bezprecedentní akci ohrozit. V memorandu rozeslaném zaměstnancům agentury, která o výměně informovala jako jedna z prvních, to uvedl její šéfredaktor John Micklethwait. Bloomberg okolnosti vedoucí k vydání zprávy prošetřil a následně přijal disciplinární opatření, napsala v pondělí americká média.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agentura Bloomberg News

Agentura Bloomberg News | Zdroj: Profimedia

První zprávu o výměně vězňů, o které se v tu dobu už několik dní spekulovalo, Bloomberg zveřejnil minulý týden ve čtvrtek v 07.41 washingtonského času (13.41 SELČ). Vězni v tu dobu ale teprve mířili do Ankary na místo výměny, napsal server New York Magazine.

Bílý dům to ráno o výměně podle zdrojů stanice CNN informoval vybrané redakce, na zpravodajství ale uvalil embargo. Poté, co Bloomberg zprávu zveřejnil, zavolali představitelé Bílého domu do redakce s požadavkem na stažení článku, protože vězni ještě nebyli propuštěni. To agentura odmítla udělat, což Bílý dům přijal s frustrací, píše CNN.

23:52

Dohoda s Putinem je smlouva s ďáblem. Výměnou vězňů přistoupil Západ na vydírání, míní politolog

Číst článek

Původní zprávu ve čtvrtek ráno rovněž vyzdvihl novinář Bloombergu na platformě X, kde ji označil za jednu z „největších poct“ v jeho kariéře. Později příspěvek smazal a zveřejněná zpráva byla aktualizována s poznámkou, že vězni ještě nejsou na svobodě.

„Dřívější verze tohoto příběhu byla opravena tak, aby odrážela, že Američané ještě nebyli propuštěni,“ stálo v poznámce redakce doplněné v 08.59 washingtonského času (14.59 SELČ).

Čtvrteční výměna je označována za největší mezi Moskvou a Západem od konce studené války. Její součástí bylo 24 vězněných a dvě děti. Do Ruska se mimo jiné vrátil v Německu usvědčený vrah a důstojník ruské tajné služby FSB Vadim Krasikov.

Z Ruska pak do Německa zamířilo 13 lidí včetně odpůrců ruského režimu Ilji Jašina, Olega Orlova a Vladimira Kara-Murzy, do Spojených států zamířili tři lidé. Mezi nimi byl i reportér listu The Wall Street Journal (WSJ) Evan Gershkovich.

Rusko by mohlo po výměně vězňů začít více zatýkat, obávají se experti. Nejde o oteplení vztahů, varují USA

Číst článek

Zpravodajské organizace, píše CNN, se dohodly, že zprávu o propuštění vězňů nebudou vydávat, dokud nebude výměna dokončena, aby neohrozily její průběh. WSJ, který s ohledem na svého novináře vězněného v Rusku připravoval podrobnou zprávu, měl na letišti v Ankaře vlastního reportéra.

„Na místě byl doslova (reportér) Yaroslav Trofimov s dalekohledem, který čekal, až uvidí Evana vystupovat z letadla. Zveřejnili jsme to, jakmile se tak stalo,“ napsal New York Magazine s odkazem na nejmenovaného člena redakce WSJ.

Zpravodajství Bloombergu „mohlo ohrozit dojednanou výměnu, která (vězně) osvobodila“, uvedl Micklethwait. „I když naše zpráva nakonec naštěstí nic nezměnila, šlo o jasné porušení redakčních standardů, které z nás činí celosvětově důvěryhodnou redakci,“ píše se memorandu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme