Biden a Harrisová telefonovali s Netanjahuem, mluvili o izraelské odplatě Íránu
Americký prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová telefonicky hovořili s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Podrobnosti o telefonátu jsou napjatě očekávány, protože nehledě na sílící napětí na Blízkém východě spolu oba státníci hovořili naposledy 21. srpna.
Předmětem jednání měly být podle serveru Axios mimo jiné izraelské plány na odvetný úder proti Íránu.
Izrael zvažuje, jak odpovědět na íránský raketový útok z 1. října, kdy Írán na Izrael odpálil přes 180 balistických střel. Spojené státy v minulých dnech Izrael nabádaly, aby si při eventuální odvetě počínal zdrženlivě.
Hizballáh ani Hamás nelze jen tak vykořenit. Jsou součástí místní společnosti, míní bývalý zpravodajec
Číst článek
Prezident Biden veřejně odmítl případné izraelské údery na íránská jaderná zařízení a vyzval Izrael, aby si rozmyslel i údery na ropná zařízení. Důvodem jsou obavy z následného růstu cen ropy, což by mělo negativní vliv na americkou i světovou ekonomiku. K útoku na íránská jaderná zařízení naopak vyzval bývalý izraelský premiér Naftali Bennett.
Podle serveru The Times of Israel (ToI) je Bílý dům frustrován z Netanjahuova přístupu k současné krizi na Blízkém východě. Netanjahuovi údajně chybí strategie, jak tuto krizi ukončit, a Biden k němu podle ToI ztrácí důvěru.
Končící šéf Bílého domu v pátek prohlásil, že si není jistý tím, zda se Netanjahu svým jednáním snaží ovlivnit listopadové prezidentské volby v USA. Předvolební průzkumy podle stanice BBC naznačují, že eskalace konfliktu na Blízkém východě a neschopnost dosáhnout diplomatické dohody škodí jak Bidenovi, tak Harrisové coby demokratické prezidentské kandidátce, která soupeří s republikánským exprezidentem Donaldem Trumpem.
Kancelář izraelského premiéra podle agentury AP uvedla, že Trump minulý týden Netanjahuovi zavolal a „poblahopřál mu k intenzivním a odhodlaným operacím, které Izrael vede proti Hizballáhu“.
Nynější napětí mezi Izraelem a Íránem se vyhrotilo útokem z 1. října, kterým Írán reagoval na zabití svých spojenců izraelskými nálety – mezi těmito oběťmi byli šéf palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíl Haníja, vysoce postavený představitel íránských revolučních gard Abbás Nílforúšán či vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh.