Pět týdnů po tragickém výbuchu Bejrút zachvátil další požár. V přístavu vzplál sklad pneumatik
Sloup černého kouře a několikametrové plameny vyvolaly v libanonské metropoli paniku. Mohutný požár, který ve čtvrtek zasáhl sklad pneumatik v bejrútském přístavu, se totiž objevil jen měsíc po tragické události z počátku srpna. Výbuch tehdy nepřežilo 190 lidí a zanechal tisíce lidí bez domova. Záběry nového požáru lidé začali okamžitě sdílet na sociálních sítích.
Podle libanonské agentury NNA hoří ve skladu pneumatik v přístavní bezcelní zóně. Patřičné úřady prý situaci řeší. Agentura Reuters píše, že libanonská armáda vyslala na místo vrtulníky, které mají pomoct s hašením.
Lokální televizní stanice popisují paniku mezi obyvateli. Podle televize Al-Džazíra byli zaměstnanci z okolních firem vyzváni, aby oblast co nejrychleji opustili. Lidé následně rozbíjeli okna a volali blízkým, aby je před požárem varovali.
Libanonský Červený kříž oznámil, že tentokrát výbuch nehrozí a že nebyl ani nikdo zraněn. Pouze několik lidí se nadýchalo kouře.
Příčina ohně zatím není známa. Ředitel přístavu řekl v rozhovoru s místní televizní stanicí, že hoří na místě, kde byly uskladněny pneumatiky a potravinový olej. „Hořet začaly nádoby s olejem a od nich se pak plameny rozšířily na pneumatiky. Příčinou je buď horko, nebo nějaké pochybení. Je příliš brzy na to, abychom si byli jisti,“ dodal.
Událost vyvolává značnou pozornost kvůli výbuchu velkého množství dusičnanu amonného, který 4. srpna poničil přístav i přilehlé čtvrti. O život tehdy přišlo přes 190 lidí a zranilo se na 6500 osob. Tisíce obyvatel hlavního města se nemohou kvůli zničeným domům vrátit do svých příbytků.
Strach obyvatel
„Jsem znechucený životem a touhle zemí,“ cituje americký list Wall Street Journal 52letého taxikáře z Bejrútu Talala Merhiho. Jen co ve čtvrtek spatřil oblak kouře nad přístavem, utekl prý z města pryč.
Přesně před týdnem libanonská armáda oznámila, že u bejrútského přístavu našla 4,5 tuny dusičnanu amonného, tedy stejné látky, která v přístavu vybuchla začátkem srpna. Chemikálie se našla před vjezdem číslo devět do přístavu. Po těchto událostech mezi občany panuje stále strach, že stejně špatně jsou uskladněny další nebezpečné materiály a že lidé jsou stále v ohrožení.