Ústavní soud ukončil stíhání bývalého arménského prezidenta, hrozilo mu 15 let ve vězení
Arménský ústavní soud v pátek nařídil ukončit trestní stíhání vedené proti bývalému prezidentovi Robertu Kočarjanovi, kterému po obvinění z pokusu o svržení ústavního pořádku hrozilo až 15 let za mřížemi. Agentura AP označila nález ústavních soudců za ránu pro nynější vládu a premiéra Nikola Pašinjana.
Šestašedesátiletý Kočarjan, který byl druhým prezidentem Arménie v letech 1998 až 2008, byl zatčen v červenci 2018 poté, co na jaře pokojné protesty připravily o moc jeho spojence a nástupce v nejvyšším úřadu Serže Sargsjana. Obžalován byl z pokusu o státní převrat kvůli krvavému potlačení demonstrací proti zvolení Sargsjana hlavou státu v roce 2008. Při zásazích policie byl tehdy zatčen i jeden z vůdců protestů, nynější předseda vlády Pašinjan.
O život tehdy přišlo osm demonstrantů a dva příslušníci pořádkových sil, asi 250 lidí bylo zraněno. Kočarjan obvinění odmítal jako vykonstruovaná novým režimem a Pašinjanovu pomstu. Loni v červnu byl propuštěn z vazby na kauci, činící v přepočtu více než 90 milionů korun.
Arménská armáda vyzvala premiéra, aby s vládou odstoupil. Ten výzvu označil za převrat
Číst článek
Ústavní soud v pátek rozhodl, že exprezidentovo stíhání „odporuje ústavě“, uvedl předseda soudu Arman Dilanjan. „Toto rozhodnutí je konečné a není proti němu odvolání,“ dodal.
Nález se opírá o ustanovení ústavy, které zakazuje stíhat hlavu státu za skutky z doby, kdy byla ve funkci, vysvětlil podle agentury AFP Kočarjanův advokát.
Kočarjan nyní patří k nejhlasitějším kritikům premiéra Pašinjana, jehož odstoupení požaduje opozice od ponižující porážky v loňské válce s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Minulý týden Kočarjan oznámil záměr kandidovat v předčasných parlamentních volbách, které se mají konat v červnu, aby ukončily vleklou politickou krizi.