Hladovění či bití. Amnesty International upozornila na zneužívání migrantů v záchytných táborech v Libyi

Nová zpráva organizace Amnesty International upozornila na sexuální zneužívání a časté bití v táborech pro migranty, kteří byli vrácení při neúspěšném pokusu přeplout Středozemní moře. Důkazy se mají týkat hladovění a zneužívání v sedmi zařízeních napříč Libyí. Zjištění přicházejí necelý měsíc poté, co Lékaři bez hranic oznámili, že se kvůli rostoucímu násilí vůči uprchlíkům a migrantům stahují ze dvou záchytných táborů, píše server The Guardian.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti na lodi u břehů Libye.

Chování pobřežní stráže je předmětem časté kritiky za nedbalost, násilí nebo úmyslném ničení lodí. Ilustrační foto | Foto: Lenka Klicperová | Zdroj: Český rozhlas

Nezisková organizace Amnesty International, která se po celém světě zabývá ochranou základních lidských práv a prokazováním jejich porušování, tvrdí, že disponuje více než 50 zdokumentovanými případy krutého bití, sexuální násilí, vydírání a nucené práce v detenčních táborech pro migranty v Libyi.

Právě tam jsou posíláni migranti, kteří byli chycení při pokusu překonat Středozemní moře směrem do Evropy.

Česko a nelegální migrace? Policie loni na hranicích zadržela přes 400 lidí, hlavně z východní Evropy

Číst článek

Ve zprávě, kterou organizace publikovala ve čtvrtek, jsou podle serveru The Guardian zachycena svědectví mezi lednem 2020 a červnem 2021 obviňující dozorce z nucení žen k sexu výměnou za vodu nebo střelbě na zadržené. V jednom z táborů měli zadržení hladovět.

Tři ženy také údajně vypověděly, že v táborech zemřely dvě děti, protože jim dozorci odmítli zajistit urgentní lékařskou pomoc.

Opakující se obvinění

V současnosti jsou v libyjských detenčních centrech drženy tisíce uprchlíků a migrantů, poznamenává The Guardian. Tábory jsou oficiálně provozovány Direktoriátem pro boj proti nelegální migraci (DCIM) a dohled zajišťuje libyjské ministerstvo vnitra.

Už v minulosti byla centra za svůj přístup k zadrženým migrantům kritizovaná a obviňovaná z násilí jak od orgánů Organizace spojených národů, tak jiných lidskoprávních organizací.

Navzdory slibům Direktoriátu uzavřít tábory, v nichž k násilí dochází, se porušování lidských práv podle Amnesty stává běžným i v nově otevřených zařízeních.

Vytlačování migrantů se de facto stalo součástí řecké politiky, tvrdí Amnesty International

Číst článek

Státy Evropské unie přitom libyjskou pobřežní stráž, která migranty do táborů posílá, stále podporují, upozorňuje The Guardian. Jen mezi lednem a červnem letošního roku pobřežní stáž zachytila okolo 15 tisíc lidí v rámci operací, které nazývají „záchranné“.

I chování pobřežní stráže je předmětem časté kritiky, a to pro nedbalost, násilí nebo úmyslné ničení lodí. Výpovědi zaznamenané Amnesty zmiňují i případy, kdy okolní lodě a přelétající letadla převrácená plavidla ignorovala až do příjezdu libyjské stráže.

Právě letecký dozor nad Středozemní mořem má zařizovat Evropská pohraniční a pobřežní stráž Frontex, která nicméně veškerá obvinění z nedostatečné pomoci odmítá.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se jen během prvních šesti měsíců roku 2021 ve Středozemím moři utopilo na 700 lidí.

btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme