Alžírsko má nový mediální zákon. Podle Reportérů bez hranic povede k omezení svobody tisku
Alžírsko přijalo nový mediální zákon. Podle vlády by měl usnadnit práci novinářů. Reportéři bez hranic ale varují, že naopak povede k omezení médií, zavádí státní kontrolu nad nimi a může vést k dalšímu propadu severoafrické země na žebříčku svobody tisku. Alžírská vláda ale zákon hájí a tvrdí, že jeho cílem je posílit svobodu tisku v zemi.
Alžírský ministr pro komunikaci Mohamed Bouslimani novou normu hájí s tím, že podle něj zakotvuje v alžírském právu svobodu a pluralitu médií. Prosazuje podle něj také přísnější pravidla žurnalistické práce, což by mělo celkově zvýšit profesionalitu a důvěryhodnost alžírských médií.
Ukrajina schválila sporný mediální zákon, podle tamní vlády má pomoci čelit ruské propagandě
Číst článek
V neposlední řadě podle ministra Bouslimaniho zákon napravuje nedostatky staršího zákona, který nereflektoval technologické a další trendy, které se objevují nejen v mediálním světě. Zavádí také zvláštní regulační úřad, který je nezávislý na vládě.
Reportéři bez hranic ale upozorňují na celou řadu problematických pasáží zákona nebo na způsob, kterým vznikl. Zákonodárci jeho vznik totiž nekonzultovali s nezávislými odborníky. V mnoha ohledech sice jde správným směrem, ale některé konkrétní pasáže naopak popírají principy nezávislosti médií.
Například regulační úřad je sice podle Reportérů bez hranic krok správným směrem, ale problém je v tom, že polovinu z dvanácti jeho členů přímo vybírá a jmenuje prezicent. Zákon také usnadňuje byrokracii kolem vzniku nových tištěných i internetových médií, ale zakazuje, aby v médiích měli podíl cizinci, včetně lidí s dvojím občanstvím.
Evropská unie připravuje nová pravidla pro fungování médií. Zajistit mají nezávislost a ochranu novinářů
Číst článek
Mnozí Alžířané, kteří vyrůstali v Evropě mají zároveň evropské pasy, hlavně francouzské. Média ze zahraničí zároveň nesmějí přijímat ani jakoukoli materiální pomoc.
Zákon dále reguluje podporu rasismu, terorismu, intolerance a násilí, což lze vnímat pozitivně, ale do stejné kategorie řadí i „znevažování symbolů boje za národní osvobození“. Zcela proti principům nezávislosti médií je podle Reportérů bez hranic pasáž, která médiím nařizuje, aby na vyžádání prozradily své zdroje.
Kritika Alžírska
Alžírsko bylo za svůj přístup k médiím kritizované už před přijetím zákona. Předloni úřady zrušily akreditaci francouzské televizi France 24, kterou obvinily z opakovaně nepřátelského přístupu vůči Alžírsku a jeho státním médiím.
V každém státě má být ‚rodinné mediální stříbro‘, myslí si Jourová. Zákonem ho chce chránit
Číst článek
Zatím poslední velkou mediální kauzou je odsouzení prominentního novináře Ihsanea El Kadiho. Ten byl zatčený loni v prosinci na základě bezpečnostního zákona a začátkem dubna odsouzený ke třem letům vězení za kvůli zahraničnímu financování jeho médií.
El Kadi byl dlouholetý novinář a zakladatel nezávislého mediálního domu Interface Media, který provozoval zpravodajský web Maghreb Emergent a rozhlasovou stanici Radio M. Podle žebříčku svobody tisku je Alžírsko na 134 místě ze 180 sledovaných zemí.