Boje v Afghánistánu skončily, uvedl mluvčí Tálibánu. OSN požaduje novou férovou vládu
Podle Tálibánu boje v Afghánistánu skončily. Cizí země se stále snaží evakuovat své spolupracovníky, což jim komplikuje situace na kábulském letišti, kde podle agentury Reuters zahynulo minimálně pět lidí. Situací se v průběhu dne zabývali čelní představitelé řady zemí a také OSN. Ta vyzvala k vytvoření nové afghánské vlády, jež bude zastupovat všechny obyvatele včetně žen. Tálibán odmítá izolaci a vítá spolupráci.
Mluvčí Tálibánu v rozhovoru s televizí Al-Džazíra uvedl, že hnutí nechce být izolováno a přeje si udržovat vztahy s mezinárodním společenstvím. Mimo jiné také prohlásil, že „válka“ v asijské zemi skončila a Tálibán je připraven vést dialog o obavách zahraničních vlád.
Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres při pondělním mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzval k ukončení násilností v Afghánistánu a k respektování lidských práv místních obyvatel, zejména žen a dívek. Svět se podle něj musí spojit, aby zabránil tomu, že se z Afghánistánu znovu stane působiště teroristických organizací.
Rada bezpečnosti OSN pak ve společném prohlášení vyzvala k ustavení jednotné afghánské vlády, která by zastupovala všechny obyvatele Afghánistánu a umožnila „plnou, rovnou a smysluplnou účast žen“.
O situaci v zemi v pondělí po telefonu hovořil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem a dohodli se, že budou o Afghánistánu nadále jednat s Čínou, Pákistánem a OSN, uvedla Moskva.
Rusko oznámilo, že jeho velvyslanec v Afghánistánu se v úterý setká s koordinátorem Tálibánu. Čína informovala, že si s Tálibánem přeje přátelské vztahy.
V Kábulu dál čekají tlumočníci spolupracující s českou armádou a také velvyslanec Jiří Baloun, který se podílí na evakuaci. Další evakuační letadlo z Prahy odstartovalo v pondělní dopoledne a o necelé čtyři hodiny později dorazilo do Baku. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara čeká na povolení přistát v Afghánské metropoli.
Američtí vojáci rozmístění na mezinárodním letišti v Kábulu vypálili několik varovných výstřelů. Snažili se tak odradit stovky zoufalých Afghánců, kteří se pokusili dostat do některého z letadel. O incidentu informovala agentura Reuters. Ta zároveň s odkazem na vyjádření svědků z Kábulu uvedla, že o život přišlo na terminálu letiště nejméně pět lidí - není však jasné, jestli jde o oběti střelby nebo jestli zahynuli v tlačenici.
V neděli v noci na letišti panoval podle zahraničních médií obrovský chaos, na sociálních sítích se objevují záběry tisíců lidí, kteří se pohybovali po letištní ploše a snažili se dostat do některého z letadel mířících pryč ze země.
Aby uvolnili letištní plochu, snažili se tak američtí vojáci zahnat Afghánce varovnou palbou do vzduchu.
Mluvčí americké diplomacie Ned Price uvedl, že po obvodu letištního areálu jsou rozmístěné americké jednotky. Britský ministr obrany Ben Wallace řekl, že vojenská část letiště je zabezpečená. Samotné letiště později podle BBC uvedlo, že je uzavřeno a kontrolu převzali američtí vojáci.
Podle amerických představitelů je provoz na letišti omezen jen na lety určené pro evakuaci zahraničních diplomatů, zaměstnanců a místních spolupracovníků ambasád, uvedla agentura Reuters. Z toho v neděli večer odletěl i první český evakuační let, který v pondělí po 6.30 přistál na letišti ve Kbelích. Druhý let zamířil do Afghánistánu po 11. hodině.
Vedení letiště v pondělí ráno uvedlo, že komerční lety z Kábulu jsou zrušené. Afghánce vyzvalo, aby se nesnažili dostat do areálu. Mnohé letecké společnosti upravily trasu svých linek tak, aby se vyhnuly afghánskému vzdušnému prostoru.
Anglická verze zpravodajské televizní stanice Al Jazeera ve svém vysílání upozornila, že američtí vojáci zablokovali přístup médií na letiště a získávání aktuálních informací je tak velmi obtížné. Při sledování dění se aktuálně lidé mohou spoléhat pouze na sociální sítě, kam fotografie, videa či popis situace publikují civilisté nebo lidé, kteří v Kábulu uvízli.