‚Džungli‘ u Calais čeká částečná demolice, její obyvatelé dál touží po životě v Británii
Maximálně tři týdny budou moci uprchlíci zůstat v jižní části tábora u francouzského města Calais. Místo, kterému se kvůli podmínkám v něm říká Džungle, chce policie srovnat se zemí. Lidé, kteří v táboře plném bahna a provizorních chatrčí žijí, mají jeden velký cíl: Dostat se přes kanál La Manche do Velké Británie.
Do Británie touží z tábora odejít i dvacetiletý Hamíd, který utekl z Afghánistánu. Říká, že na britských ostrovech žije jeho rodina, zatímco tady v táboře je úplně sám.
„V Británii chci studovat a žít v bezpečí,“ říká Hamíd. To samé si přeje drtivá většina z několika tisíc uprchlíků, kteří v Džungli žijí.
Arman už v Británii žil od roku 2005, než ho úřady vyhostily. Teď už je půl roku v Džungli a snaží se najít kamion, do kterého by se schoval a proklouzl zpátky na ostrovy.
Ondřej Houska natáčel v Džungli u Calais. Její obyvatelé stále touží po životě v Británii
Umí dobře anglicky a i on má prý v Británii rodinu - sestru, bratry i bratrance. Teď ale žije v Džungli - v chatrči zbité z dřevěných desek a igelitu a neustále se musí brodit záplavou bahna.
Přesto se mu nelíbí rozhodnutí francouzských úřadů část tábora zbořit a uprchlíky přemístit do vedlejšího tábora zbudovaného z vyhřívaných obytných kontejnerů.
Humanitární pracovník: Nový tábor je vězení
„Nové místo není tábor, ale vězení,“ tvrdí humanitární pracovník Francois, který uprchlíkům v Džungli pomáhá.
Nelíbí se mu, že nový tábor je oplocený a běženci v něm nemají nic z toho, co si v primitivních podmínkách Džungle vybudovali. Tedy restaurace, školy, divadlo, kostel nebo mešitu.
V tom dal stížnostem za pravdu i soud. Policie může část Džungle zbourat. Společná místa, kde mají uprchlíci jakýs takýs sociální život, ale zničit nesmí.