V zasažené budově žilo podle palestinských zdrojů šest palestinských rodin a dohromady kolem 70 lidí. Záběry a fotografie zveřejněné po útoku na sociálních sítích ukazují, že byla zcela zničena.
Příčinou humanitární krize v Pásmu Gazy je k sobotě 162. dnem pokračující válka mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, jenž Evropská unie či Spojené státy pokládají za teroristickou organizaci.
Neustálé nálety, v ulicích mrtvoly. Skoro vůbec žádná voda, hlad a extrémní podmínky. U hraniční zdi s Egyptem v nevelkém městě Rafahu se tísní půl druhého milionu obyvatel.
Mluvčí izraelské armády Avičaj Adrai v neděli na sociální síti X opět vyzval obyvatele Pásma Gazy, aby se přesunuli do jižní části palestinského území. Podle něj armáda umožní bezpečný průchod.
V Keni se u hranic se Somálskem nachází uprchlický tábor. Lidé v něm jsou závislí na pomoci neziskových organizací. S Lékaři bez hranic tam působil i Tomáš Král.
Ulice a přízemí některých domů ve městě byly zatopeny a jejich obyvatelé jsou odříznuti od okolního světa. Vichr strhával střechy domů, ničil lodě, porážel pouliční lampy a sloupy elektrického vedení.
Evakuace téměř 500 tisíc lidí začne podle očekávání v sobotu. Připraveno je přes 570 provizorních přístřešků, sdělil bangladéšský vládní představitel Muhammad Šahín Imran.
„Byli jsme svědky toho, jak mámu pětiletého kluka strhla prudká řeka, pak ji do hlavy udeřil kámen a na místě zemřela,“ popisuje cestu další z uprchlíků, kteří se z Venezuely rozhodli vydat do USA.
Někteří z nich překonali, z velké části pěšky, 4000 kilometrů. Ženy těhotné nebo s šestitýdenním miminkem. Nyní čekají v uprchlickém táboře na azyl. Co prožívají, zjistíme v dalším díle seriálu.
Na východě Keni okolo města Dadaab od 90. let fungují tři uprchlické tábory. V říjnu je navštívili fotograf Jiří Pasz a vedoucí zahraniční sekce Diakonie Českobratrské církve evangelické Erik Siegl.
Syrští uprchlíci si v táborech kvůli chybějícím možnostem nemají jak vydělat. Někteří ale potřebují peníze nad rámec základní pomoci – například na lékařské zákroky.
Autor dokumentu mapuje, jaký příběh řecký ostrov vypráví o Evropě jako takové. Nestala se z řeckého ostrova laboratoř budoucí evropské migrační politiky?
Server iROZHLAS.cz mluvil se čtyřmi Afghánci, kteří se poprvé od loňské evakuace do Česka rozhodli podělit o svůj příběh. Přesídlení jim zachránilo život, jejich příbuzní ale zůstávají v nebezpečí.
Do Evropy by podle všeho mohla přijít další migrační vlna z Blízkého východu. Unie ani Británie na ni ovšem nejsou připravené. Dokáží země situaci zvládnout i s válkou na Ukrajině za hranicemi?
Podle odhadu úřadů nyní pobývá v Česku asi 280 000 až 300 000 uprchlíků, převážně žen s dětmi. Přesný počet běženců nelze určit, někteří z Česka odjíždějí do jiných zemí nebo se vracejí domů.
„Situace uprchlíků v uprchlickém táboře v Bangladéši anebo později probíhající válka v Jemenu, to je přímý odraz toho, co dneska vidíme ve zpravodajství,“ ohlíží se.
Karolína Augustová svoji práci zasvětila výzkumu migrace. Ta ji také zavedla do uprchlických táborů v Bosně a Hercegovině, dlouho také jezdila pomáhat i postiženým dětem na Zakarpatskou Ukrajinu.
Etiopská vláda ani armáda však zatím zprávy o incidentu nekomentovaly. Podle Reuters není jasné, kdo nálet podnikl, schopnost útočit ze vzduchu však mají v oblasti pouze etiopské vládní síly.
Ostrov Lesbos pontifex navštívil už v roce 2016, prošel si tehdy nechvalně proslulý uprchlický tábor Moria. Tentokrát se opět sešel s uprchlíky a pronesl proslov.
„Uprchlíci v táboře by se rádi vrátili do své původní země, to se ale děje jen v malém rozsahu… Rozhodně jsem nezaznamenal, že by mířili do Evropy,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Erik Siegl.
Nachází se asi pět kilometrů od bývalého provizorního tábora u vesnice Vathy. Kolem zařízení je vysoký plot s ostnatým drátem, což kritizují uprchlické organizace.
Gad Šimron se považuje za cynického sionistu. „Díky příběhu o záchraně etiopských Židů z příšerných súdánských uprchlických táborů jsem ale hrdý na to, že jsem Izraelec,“ řekl pro iROZHLAS.cz.
„Situace v Kara Tepe je katastrofální. Dalo by se říct, že je horší, než bývala v Morii. Tam byly alespoň nějaké obytné kontejnery pro rodiny s dětmi. To v Kara Tepe vůbec není,“ říká analytik.