Syrští uprchlíci kvůli nedostatku financí shání peníze na TikToku. O část darů ale na platformě přijdou

Řada syrských uprchlíků, kteří žijí ve velkých uprchlických táborech, má problém získat peníze. Obracejí se proto na sociální sítě, zejména na TikTok. Jak ale zjistila britská televize BBC, i když jim lidé peníze pošlou, reálně na pomoc uprchlíkům jde jen zlomek částky. Většinu peněz totiž sebere samotná sociální síť.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tábor Al-Húl, který je v rukou syrských Kurdů a kde se tísní 75 tisíc lidí

Tábor Al-Húl, který je v rukou syrských Kurdů a kde se tísní 75 tisíc lidí | Foto: Ali Hashisho | Zdroj: Reuters

Syrští uprchlíci si v táborech kvůli chybějícím možnostem nemají jak vydělat. Někteří ale potřebují peníze nad rámec základní pomoci – například na lékařské zákroky.

To je i případ Mony Ali Al-Karim, jejíž manžel zahynul během leteckého útoku. Žena se skrze TikTok se snaží vydělat na operaci jedné z šesti dcer, která je slepá. Patří tak mezi rodiny, které hodiny sedí ve stanu a dokola opakují pár anglických frází, které znají, a prosí lidi o příspěvky.

Videa na TikToku způsobila nárůst krádeží aut Kia a Hyundai v USA. Zlodějům stačí USB kabel

Číst článek

Na TikToku je totiž možné posílat do živého vysílání virtuální odměny, symbolické věci jako kytky nebo zvířátka, s reálnou finanční hodnotu, která pak míří autorům.

Britská televize BBC fungování platformy vyzkoušela a poslala dary za 106 dolarů (asi 2700 korun). Celá částka se ale k příjemcům nedostala. Samotný TikTok si vzal asi 70 procent, další peníze si strhla banka při konverzi měn a prostředník, který rodině půjčil SIM karty.

Celkem se tak k rodině dostalo 19 dolarů (necelých 500 korun), což je méně než pětina. BBC proto mluví o zneužívání trpících a žebrajících.

Prostředníci TikToku

Rodiny však pro účet britské SIM karty potřebují – z britských čísel se totiž bude videopřenos ukazovat Britům, kteří přispějí spíše než Syřané. 

‚Znepokojivé tempo.‘ V Sýrii na choleru zemřelo 39 lidí, země už eviduje přes 10 tisíc případů nemoci

Číst článek

Právě o to se pak stará prostředník, jenž je ale zároveň spolupracovník TikToku. Firma zaměstnává lidi, kteří pomáhají tvůrcům vytvářet živá vysílání, a proto dostanou část zisku jako odměnu. 

V syrském táboře jeden takový působí a SIM karty a další vybavení údajně půjčuje asi 12 různým rodinám.

TikTok v reakci na reportáž BBC uvedl, že situaci změní. Zablokoval všechny účty, které BBC nahlásila kvůli zneužívání dětí k žebrání, zatím se ale nic víc nestalo.

Podle oficiálních pravidel navíc nesmí uživatelé využívat živé vysílání k žádání o peníze nebo dárky. To je ovšem ale v kontrastu se zmiňovanými live-agenturami. Sociální síť ve vyjádření uvedla, že i toto se pokusí změnit. 

Jakub Lucký, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme