Nejteplejší den roku. V Česku bylo místy přes 38 stupňů, některým koupalištím nestačila kapacita
Česko v sobotu zasáhla tropická vedra. Teploty na pěti místech v zemi vystoupaly přes 38 stupňů Celsia, Česko tak zažilo dosud nejteplejší den letošního roku. Teplotní maxima pro 15. červenec v sobotu zaznamenala stovka ze zhruba 160 dlouhodobě měřících stanic. Před tropickými teplotami meteorologové varovali, až na 34 stupňů mají stoupat i v neděli, zejména na východě země.
Kvůli horkému a suchému počasí platí na celém území Česka až do odvolání vysoké nebezpečí požárů. Hasiči zasahovali u hořících skládek nebo přírodních porostů. Stoupl zájem o koupaliště a další místa, kde se lidé mohou zchladit.
Nejvíc v sobotu teploměr ukázal v Plzni-Bolevci a Řeži u Prahy, shodně 38,6 stupně Celsia. Bolevecká teplota je zároveň novým celorepublikovým rekordem pro 15. červenec, dosud to bylo 36,8 stupně z roku 2007 z Poděbrad, řekla Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu.
Teplota v Plzni-Bolevci přesáhne 39 stupňů Celsia, věří meteorologové. Platí výstraha, v neděli přijdou bouřky
Číst článek
Teplota z Řeže u Prahy se mezi dlouhodobé rekordy nepočítá, protože tamní stanice měří jen 12 let. Nová maxima pro 15. červenec zapsaly podle Odstrčilové meteorologické stanice spíše v Čechách, zejména v severozápadních, středních a západních, na Moravě v menší míře.
Tropická, tedy s teplotami neklesajícími pod 20 stupňů Celsia, může být i noc na neděli. Ve druhém víkendovém dni meteorologové očekávají 26 až 31 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku až 34 stupňů. Od západu mohou v neděli přijít přeháňky a bouřky.
Výstraha před vysokými teplotami, která v sobotu platila s vysokým stupněm nebezpečí pro většinu území Čech, má v neděli platnost s nízkým stupněm nebezpečí ve čtyřech moravských krajích. Kvůli horkému a suchému počasí je v osmi krajích zakázané používání otevřeného ohně v přírodě.
Častější výskyt požárů
Přesto v přírodě hoří častěji než jindy. Z pátečních 21 zásahů středočeských hasičů bylo 11 u hořících polních porostů nebo trávy. V Pardubickém kraji za prvních 13 dní července hasiči vyjížděli ke 33 požárům na polích a v přírodě, loni ve stejném období bylo takových zásahů šest, uvedla v sobotu mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.
„V sobotu nás zaměstnalo 148 požárů. Polovina jsou požáry v přírodním prostředí (polní a travní porosty, stohy nebo posekaná strniště). V tuto chvíli je situace srovnatelná s minulou sobotou,“ napsal na twitteru Hasičský záchranný sbor ČR.
Oheň vzplanul také na skládkách odpadu, hořely ve Volfarticích na Českolipsku a ve Vysoké Peci na Chomutovsku.
V podstatě se začínáme pomalu vařit, říká o pobytu v horku lékařka. Česku chybí systém varování
Číst článek
Ochladit se lidé snaží na koupalištích. Někde v sobotu jejich kapacita nestačila zájmu a lidé museli na vstup čekat ve frontě, například v Praze na Petynce. Provozovatelé z hlavního města uvedli, že návštěvnost v červenci vzrostla, celkově v letošní letní sezoně zatím zhruba odpovídá loňsku.
V útrobách jeskyní, ale i v komnatách hradů či v podzemí vojenských tvrzí se mohou zchladit obyvatelé a návštěvníci Olomouckého kraje. Jižní Morava nabízí příjemnější klima než venku ve vinných sklípcích. V některých je dokonce natolik chladno, že v nich vinaři přitápějí, aby hostům nebyla zima, řekli.
Na hudebním festivalu Hrady CZ v podhradí středočeského hradu Točník hasiči zkrápěli návštěvníky vodou z cisterny.
Spotřebu elektřiny v Česku současná vedra zvyšují jen mírně. Klimatizace a další zařízení nemají až takový vliv a letní spotřeba je proti zimě stále výrazně nižší, vyplývá z vyjádření energetických firem.
Ve srovnání s předchozími roky navíc podle nich letos mohou hrát roli úspory. V podobně horkých dnech jako nyní roste zájem o výrobníky zmrzliny, sodové vody a ledu, řekli prodejci. Ve srovnání s minulým týdnem nebo červnem stoupl až o desítky procent.