První tropický den v Česku přišel již v dubnu, vysoké teploty pokračují i v září. Podle Ondráše Přibyly bude nynější léto z pohledu roku 2050 patřit k těm chladnějším.
Denní maxima překonalo sedmnáct stanic, většina z nich se nacházela na Moravě a ve Slezsku. Nejvyšší teplotu naměřili meteorologové ve Strážnici na jižní Moravě.
Vlna veder přišla do Pákistánu o víkendu. Úřady se snaží obyvatelstvu pomoci zřizováním speciálních center, kde si například děti hrají v kašnách, aby se ochladily.
Nejchladnějším dnem týdne bude asi pondělí, Český hydrometeorologický ústav očekává nejvyšší denní teploty mezi 22 až 26 stupni. V úterý se už mohou teploty dostat na 29 stupňů.
Místní pobočka americké Národní meteorologické služby (NWS) na sociální síti X sdílela příspěvek, podle kterého se v přilehlém městě Henderson vozovka zahřála až na 72 stupňů Celsia.
Loňská zima byla výjimečná svými teplotními rekordy. „Významně se na tom podílel jev El Niño. Spekuluje se o tom, zdali nemůže mít vliv i výbuch sopky Hunga Tonga,“ říká hydrolog Jan Daňhelka.
Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před bouřkami a větrem platí pro Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj od čtvrtečních 22.00 do pátečních 3.00.
Od 15.00 do půlnoci platí varování před silnými bouřkami pro kraje Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský, Jihomoravský a část Vysočiny. Hrozí i ojedinělé záplavy, které mohou zatopit například sklepy.
„V noci bude bouřková činnost postupně slábnout, ale během zítřejšího odpoledne se mohou bouřky opět objevovat, hlavně v okolí hor a kopců,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav.
„I krátkodobé vystavení může být nepříjemné – můžeme slzet, kašlat, bolet nás hlava,“ popisuje vedoucí oddělení kvality ovzduší brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina.
Obyvatel vesnice Kiotari, která byla evakuována v sobotu, francouzskému deníku Le Monde popsal chaos. „Každý se snažil zachránit. Brali jsme turisty k sobě domů, protože nic nebylo zorganizované.“
Každé sucho je specifické, to letošní přišlo velmi rychle už na začátku léta. Během několika týdnů začaly klesat stavy podzemních vod a zároveň byla velmi nízká zásoba vody v půdě, popisuje odborník.
Rekordní teploty naměřili také například v Číně (52,2 stupně), ještě o stupeň více bylo v americkém Údolí smrti v Kalifornii, odkud pochází i světový teplotní rekord 56,7 stupně z roku 1913.
Česko zažilo dosud nejteplejší den letošního roku. Teplotní maxima pro 15. červenec v sobotu zaznamenala stovka ze zhruba 160 dlouhodobě měřících stanic.
Víkend s rekordně vysokými teplotami kolem 40 stupňů čeká obyvatele jihozápadu USA. Italské úřady vydaly nejvyšší stupeň výstrahy před vysokými teplotami v patnácti městech.
Výstraha před bouřkami platí od středečních 13.00 do čtvrtečních 3.00 pro celé území České republiky. S nimi přijdou kroupy, přívalový déšť a vítr o rychlosti v nárazech až 80 kilometrů za hodinu.
Jihozápad Evropy si prošel velmi suchým červencem, na který teď naváže další vlna veder. Na jihu Francie je proto zvýšená šance lesních požárů. Platí to i pro Španělsko.