Vedra trápí stovky milionů lidí po celém světě. Teplotní rekord padl v Římě či ve Španělsku

Stovky milionů lidí na celém světě trápí v těchto dnech vlny veder, které na řadě míst přispívají také k lesním požárům. Rekordní teploty naměřili v předchozích několika dnech například v Číně (52,2 stupně), ještě o stupeň více bylo v americkém Údolí smrti v Kalifornii, odkud pochází i světový teplotní rekord 56,7 stupně z roku 1913.

Řím/Atény Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Rekordní teploty padaly v Římě nebo španělském Figueras (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tento týden padaly lokální teplotní rekordy v Evropě, mimo jiné v Římě (41,8 stupně) či ve Figueras ve Španělsku, kde v úterý zaznamenali 45,4 stupně Celsia, což je rekord pro region Katalánsko. Španělský teplotní rekord je z andaluské provincie Córdoba z roku 2021 a činí 47,6 stupně.

Na italské Sardinii a Sicílii atakovaly v úterý a ve středu teploty dva roky starý evropský rekord 48,8 stupně, který pochází rovněž ze Sicílie. Na těchto dvou italských ostrovech bylo tento týden až 47 stupňů.

Dvě poslední vlny veder pojmenovali italští meteorologové Kerberos a Cháron, podle řeckých mytologických postav z podsvětí. V Itálii ve středu vlna horka vrcholila, ač teploty přes 40 zůstanou ještě několik dní na jihu země. Na severu se už ve středu objevily bouřky, které přinesly ochlazení.

Rovněž ve Španělsku už extrémní horka končí. První polovina července byla v této zemi třetí nejteplejší od začátku měření, po letech 2022 a 2015.

Cháron i Kerberos. Zní to apokalypticky, lidstvo si ale s vedry poradí, věří šéf hydrometeorologického ústavu

Číst článek

Pro čtvrtek hlásí španělský meteorologický úřad Aemet na velké části území konec horké vlny, nicméně na jihu Pyrenejského poloostrova a na Baleárech budou ještě teploty přes 36 stupňů. Nejvyšší stupeň varování platí dál pro oblast Málagy či Alicante, kde čekají přes 42 stupňů.

Propad teplot

Úlevu přinese ochlazení obyvatelům severu Španělska, kde ale mohou zažít naopak extrémní propad teplot, v Baskicku či Navaře až o deset stupňů ve srovnání s předchozím dnem. V Kantábrii bude stěží 25 stupňů, uvedl Aemet.

Vedra sužují také středomořské pobřeží Francie a její ostrov Korsiku, kde rovněž v úterý padaly místní rekordy. I předpověď na další dny tam hlásí teploty přes 35 stupňů a v departement Var až 40 stupňů.

Vedro v Evropě, Americe i Severní Africe. Řekové opět uzavírají Akropoli, na jihu USA je v noci 30 stupňů

Číst článek

Nebývale vysoké teploty, přes 40 stupňů, trápí i Řecko, kde na řadě míst bojují hasiči s lesními požáry. Západně od Atén zuří již třetí den lesní požáry, které zachvátily desítky domů a přinutily obyvatele k evakuaci.

Země Evropské unie poslaly řeckým hasičům pomoc. Další požár vypukl také na turisticky oblíbeném ostrově Rhodos, kde byly kvůli němu evakuovány tři vesnice a jeden hotel. I v následujících dnech přitom v Řecku čekají teploty až 44 stupňů Celsia. Řecký teplotní rekord je 48 stupňů a naměřen byl v roce 1977 v Aténách.

S lesními požáry bojují rovněž v Kanadě, kde je stále aktivních přes 900 požárů. Letos v této zemi oheň už zničil 109 tisíc kilometrů čtverečních lesa.

Vysoké teploty, rovněž přes 40 stupňů, sužují také Spojené státy, kde se varování kvůli extrémním vedrům týká asi 100 milionů lidí, což je zhruba třetina obyvatel země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme