Respirátory při výuce, přednášky online, někde i bezinfekčnost. Vysoké školy bojují s epidemií po svém
Na základních a středních školách se žáci testují na covid jednou týdně. Studenti vysokých škol se však podle vlády ničím prokazovat nemusí. Některé vysoké i přesto ke zpřísnění přistoupily samy. Například Vysoká škola chemicko-technologická zavedla částečnou distanční výuku i respirátory při výuce a výsledky si pochvaluje. Jinde se proti opatření studenti ozvali. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, většina oslovených škol se s problémy nesetkává.
„My jsme - asi jako první škola v republice - měli už od září povinnost nosit respirátory, což se nám velmi osvědčilo. Jak to sledujeme, máme úplné minimum případů. Přesto jsme se rozhodli pro převedení části výuky do online formy,“ popisuje pro iROZHLAS.cz mluvčí Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) Michal Janovský.
Bez brigád a v duševní nepohodě. Vysokoškoláci během pandemie bojovali s výpadkem příjmů
Číst článek
Vzhledem k epidemické situaci se ale na konci listopadu rozhodla umožnit magisterské a doktorandské studium v online formě. Podoba výuky vždy záleží na fakultách a garantech oboru.
Vedení podle Janovského situaci vyhodnocuje každý den. „Sledujeme několik faktorů – jedním z nich je trend v počtu nakažených na VŠCHT u zaměstnanců a u studentů. Potom odebíráme vzorky z odpadních vod u nás na kolejích metodou, kterou jsme sami vymysleli a která predikuje množství viru v odpadních vodách s týdenním předstihem oproti testům. A také sledujeme situaci v Praze,“ dodává mluvčí.
Z odpadu na skládce nová surovina. Rektor Matějka popisuje nové výzkumné centrum VŠCHT
Číst článek
Týdně podle něj odhalí jednotky pozitivních případů, epidemie se tedy na škole projevuje minimálně. S neochotou studentů dodržovat opatření se navíc pedagogové příliš nesetkávají.
„Musím říct, že až na pár drobných případů, kdy někdo nemá respirátor tam, kde ho má mít, máme velmi zodpovědné studenty. Velmi vysoké procento studentů je naočkovaných, blíží se to pomalu k 90 procentům. Totéž koleje,“ uvádí Janovský.
Možnost přednášek online
Aktuální vládní opatření po vysokoškolských studentech vyžadují nosit respirátor ve vnitřních prostorech mimo aktivity, jako jsou zpěv nebo tělocvik. Sundat ho mohou také v případě, že jsou usazeni a v místnosti je méně než 50 lidí.
Nařízení tak prezenční výuku nijak neomezuje a průkaz o očkování nebo prodělané nemoci vláda po vysokoškolácích nechce.
Řídí se tím například Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE). Podle své mluvčí Martiny Mlynářové škola o dalších opatřeních v tuto chvíli neuvažuje, a to i proto, že je tamní semestr téměř u konce.
Nebudou se muset ničím prokazovat, vyřešil ministr Vojtěch zmatky při návratu vysokoškoláků k výuce
Číst článek
To ústecká Univerzita Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) i olomoucká Univerzita Palackého se - podobně jako VŠCHT - v průběhu podzimu rozhodly, že zavedou povinné respirátory také během výuky, případně i u zkoušek.
Olomoucká univerzita se drží prezenční výuky a do hybridní formy převedla jen přednášky nad sto lidí, některé fakulty v Ústí přešly do hybridního nebo distančního režimu.
Někde tak mají studenti možnost sledovat přednášky prezenčně i online a jinde chodí školy jen do ateliéru nebo na laboratorní cvičení. Jak poznamenává mluvčí UJEP Jana Kasaničová, o žádných stížnostech studentů univerzita v tuto chvíli neví.
‚Pečlivě promyšlený systém‘
Naopak Masarykova univerzita v Brně, která k boji s epidemií vyvinula vlastní protiepidemický systém, s nevolí studentů opatření dodržovat zkušenosti má.
Chod univerzity se řídí univerzitním semaforem, který je v tuto chvíli ve žlutém režimu. Veřejnost tak má zakázaný vstup na půdu školy a přednášky jsou omezené do 150 posluchačů.
Děkani fakult také mohou rozhodnout o povinnosti prokázat se bezinfekčností systémem O-N-T (Očkování-Nemoc-Test). Pokud studenti potřebný doklad nedoloží, musí vyučující zajistit distanční přístup k výuce, aby nebyli o výklad ochuzení.
Akademici mají dluh v tom, že nemluví jednotným hlasem, říká rektor Masarykovy univerzity Bareš
Číst článek
Proti systému se ale postavila skupina pěti studentů z několika fakult, kteří si stěžují na údajný tlak na očkování a diskriminaci a segregaci neočkovaných. Vedení univerzity proto poslali předžalobní výzvu, ve které žádají zrušení „zvýhodňování očkovaných studentů“.
Univerzita si však za systémem stojí. Stávající opatření jsou podle ní dostatečná, o čemž svědčí stagnující počet nových případů koronaviru mezi zaměstnanci a studenty i jejich poměrně vysoká proočkovanost.
„Vedení Masarykovy univerzity má za to, že právě díky pečlivě promyšlenému a dlouhodobě dobře nastavenému systému protiepidemických opatření se i nadále daří držet kontaktní výuku a zamezovat tomu, aby se epidemie na půdě univerzity významněji rozšířila,“ uvedla mluvčí univerzity Michaela Pokorná s tím, že cílem je především umožnit přístup ke vzdělávání a chránit přitom zdraví studentů i zaměstnanců.
Místo testu odstěhování
Naopak Univerzita Karlova o opatřeních nad rámec vládních nařízení neuvažuje. Její zástupci jsou sice v kontaktu s ministerstvem i hygienickou stanicí, přechod na online výuku ale nechávají na fakultách a garantech jednotlivých oborů.
S kompletně distanční formou už tak začala třeba Filosofická fakulta UK, její režim má ale trvat jen do 10. prosince. Do online prostoru se přesunuly i velké přednášky na Fakultě sociálních věd nebo 1. lékařské fakultě, zatímco Právnická fakulta zvolila hybridní výuku.
Nová rektorka Univerzity Karlovy: V akademickém světě jsou stále místa, kde nejsou rovné příležitosti
Číst článek
Zprávy o tom, že by studenti odmítali současná protiepidemická pravidla, univerzita nezaznamenává. Objevily se ale problémy na kolejích, kde se studenti musí prokázat očkováním, prodělanou nemocí nebo jednou týdně absolvovat antigenní test.
Podle mluvčího Univerzity Karlovy Petra Podzimka škola ví o nízkých jednotkách případů, kdy si studenti na opatření stěžovali nebo se proti němu postavili. „Několik málo studentů, nesouhlasících s opatřeními, se odstěhovalo,“ dodává Podzimek.
Zda vláda zvažuje změnu protiepidemických opatření pro vysoké školy, není v tuto chvíli jasné. Mluvčí ministerstva školství na dotaz serveru iROZHLAS.cz odpověděla, že rozhodnutí je na ministerstvu zdravotnictví. To však na položené otázky neodpovědělo.