Tým kolem Františka Štěpánka z Vysoké školy chemicko-technologické na robotech pracuje neustále. Z původně jedné laboratoře vzniklo několik specializovaných pracovišť.
Cílem odborníků z Vysoké školy chemicko-technologické je vyvinout dva druhy testů na konopné látky – orientační pro dopravní policisty a přesný pro zdravotnické laboratoře.
Podle odborníka na e-commerce Štěpána Kmocha umožňují mezery v zákoně „řadu agresivních a zjevně neetických podnikatelských praktik“. Nepomáhá ani nejasné rozdělení kompetencí mezi úřady.
„Kouzlo syntetických paliv je v tom, že motor si toho ani nevšimne, takže tam je záměna naprosto stoprocentní. Tato paliva se mohou používat jako libovolná náhrada těch fosilních,“ říká expert.
Vědci z Vysoké školy chemicko-technologické se věnují analýze vzorků psychoaktivních látek neznámého složení. Metoda pomáhá v nemocnici při zjišťování původu otravy pacienta.
Rozdíl je oproti neupravené pánvi snadno viditelný. Zatímco na neošetřené litinové pánvi je povrch hrubý a matný, na ošetřené je vidět tenká, nahnědlá olejovitá vrstva a pánev se leskne.
Do splašků se dostávají využitá a nevyužitá antibiotika, a to nejen od lidí, ale i ze zemědělství. Čím více podáváme antibiotik, tím více se bakterie brání, upozorňují vědci.
Daty z průzkumu pražských odpadních vod se ministerstvo zdravotnictví při rozvolňování protiepidemických opatření neřídí a považuje je pouze za doplňkový údaj.
Zatímco na základních a středních školách je testování na covid povinné, vysokoškoláci bezinfekčnost prokazovat nemusí. Řada univerzit se proto rozhodla zavést vlastní opatření.
Provoz zmenšené verze cementárny je podle vedoucího projektu přelomový i v tom, že je bezodpadový. Pomocí rotační pece je možné i z odpadu získat další cenné kovy, jako rubidium nebo cesium.
Technologii vyvinuli vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze ve spolupráci s několika firmami. Více najdete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Podle dat, která máme, se zdá, že jsme na podobných hladinách jako na konci března, kdy bylo v Praze asi 10 tisíc nakažených,“ řekl Radiožurnálu Jan Bartáček z Vysoké školy chemicko-technologické.
„Jsme výzkumná vysoká škola. Vzděláváme studenty prostřednictvím toho, že se podílejí na vědě a výzkumu,“ vysvětluje rektor školy jeden z faktorů dobrého umístění školy v žebříčku světových univerzit.
Pilotní projekt tak potvrdil, že díky viru, který člověk vylučuje ve stolici, je možné pravidelnou analýzou odpadních vod zjistit případné ohnisko nákazy.
Podle doktora Vladimíra Scholtze z Ústavu fyziky a měřící techniky VŠCHT je úspěšnost téměř sto procent. Důležitým faktorem je, že se při této dezinfekci se nijak neničí samotné respirátory.
Pokud by vědkyně našly stopy koronaviru ve vzorcích odpadních vod, mohly by – tak jako například v Nizozemsku – vědět o ohnisku nákazy dřív, než se zaplní nemocnice.
„V roce 2025 bychom v PET lahvích měli mít 25% podíl recyklovaného materiálu a do roku 2027 sesbírat 90 % obalů – a to bez zálohy nikde na světě nefunguje,“ tvrdí ekolog.