Přes 40 procent vytříděných PET lahví se nerecykluje. Zavedení záloh by pomohlo, říká ekolog

Za plastové lahve by mohli lidé platit zálohu, aby se podpořila recyklace. S návrhem přišly Karlovarské minerální vody a společně s VŠCHT a Institutem Cirkulární Ekonomiky chtějí hledat možnosti, jak sběr lahví zlepšit. Podle nich by to mělo být součástí nově vznikající odpadové legislativy, ta ale s plošným zavedením záloh nepočítá. Tématu se věnuje Český rozhlas Plus.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zálohy na PET lahve by podle ekologa mohly pomoci recyklaci

Zálohy na PET lahve by podle ekologa mohly pomoci recyklaci | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

„Jsme na špičce v třídění plastových obalů, ale to neznamená, že se následně zrecyklují. Přes 40 % PET lahví, které se vytřídí, tak nejsou zrecyklovány,“ upozorňuje Jan Freidinger z organizace Greenpeace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pomohlo by větší recyklaci PET lahví jejich zálohování

Zavedení záloh by podle něj napomohlo tomu, aby se recyklovalo větší množství obalů, jak ukazují i zkušenosti ze zahraničí. Týkat by se měly i hliníkových plechovek, kde je míra recyklace jen okolo 5 % – už za šest let to má být polovina.

„V roce 2025 bychom v PET lahvích měli mít 25% podíl recyklovaného materiálu a do roku 2027 sesbírat 90 % obalů. A to bez zálohy nikde na světě nefunguje,“ tvrdí ekolog.

Raději třiďme odpad

Proti zavedení záloh je naopak Český svaz pivovarů a sladoven. Jednalo by se prý o nákladné opatření, lepší je zintenzivnit sběr a recyklaci plastových obalů v rámci současného systému EKO-KOM, který funguje a lidé na něj jsou zvyklí.

„Pro nás je to okrajová záležitost. To, co produkujeme, tak z 80 % dostáváme ke spotřebiteli v použitelných obalech – v tancích, sudech nebo skleněných lahvích. PET lahve tvoří malou část naší produkce, za rok 2018 to bylo 12 %,“ uvádí výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová.

Se zavedením záloh podle ní souhlasí jen ty pivovary, které pivo v plastových obalech vůbec nevyrábějí. Ferencová navíc připomíná, že PET lahev na pivo je dvoustěnná, a nejde proto recyklovat.

„To je věc k zamyšlení. V současné době, kdy čelíme celosvětové plastové krizi, dávat na trh nerecyklovatelné nápojové obaly je podle mě nezodpovědné,“ reaguje Freidinger. Motivační stimul, který vyplývá z hodnoty lahve nebo zálohy, považuje za efektivní.

Podle výrobců PET lahví by ale zálohování zvýšilo uhlíkovou stopu kvůli převážení a mytí obalů. Freidinger ovšem namítá, že tento argument není podložen čísly – zálohový systém by podle něj byl až o třetinu šetrnější k životnímu prostředí.

Martin Matějka, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme