Čeští vědci vyvinuli metodu, která odhalí riziko vážného průběhu covidu. Je součástí PCR testu
Diagnostickou metodu, která odhalí, zda člověku s covidem-19 hrozí těžký průběh, vyvinuli vědci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zástupci univerzity ji představili na čtvrteční tiskové konferenci. Metoda je součástí PCR testu na covid-19. Riziko vyhodnotí na základě hladiny určitého biomarkeru u pacienta. Nová univerzitní společnost GeneSpector Innovations podala žádost o patent. Postup by laboratoře mohly podle univerzity využívat brzy.
Podle spoluautora metody Stanislava Kmocha z 1. lékařské fakulty tým na základě předchozích výzkumů identifikoval „kandidátní biomarker“ přítomný v nosohltanu. Jeho hladina je důležitá pro předpověď dalšího průběhu nemoci a rizika cytokinového šoku, což je život ohrožující stav.
Čeští vědci vyvinuli test na protilátky. Má odhalit jen ty, které skutečně chrání proti koronaviru
Číst článek
Kmoch uvedl, že se během výzkumu podařilo rychle vyšetřit 2000 lidí, z nichž půlka byla pozitivní. Nakažené pak sledovali. Lidé s nízkou hladinou daného biomarkeru prošli onemocněním bez větší potíží.
Nemocní, u kterých byla vysoká, však měli horší až těžký průběh. Detailnější informace o metodě ve čtvrtek zástupci Univerzity Karlovy kvůli rozjednané žádosti o patent nesdělili.
Kmoch zdůraznil, že po zjištění hrozby těžkého průběhu by mohly být dotyčnému včas podány například monoklonální protilátky nebo vhodné léky zabraňující zhoršení nemoci.
Na výzkumu tým z Univerzity Karlovy spolupracoval s Thomayerovou nemocnicí v Praze, nemocnicí v Uherském Hradišti a laboratořemi. Současnou cenu testu na covid-19 by podle univerzity využití metody výrazně nezvýšilo.
Výroba v řádu týdnů
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima uvedl, že univerzita nemá informace o tom, že by byl v zahraničí podobný postup využíván.
Konvalinka: Nežádoucí účinky po covidu jsou tisíckrát horší než nežádoucí účinky vakcíny
Číst článek
„Jsme schopni (...) během několika týdnů začít omezeně vyrábět tady tuto soupravu s tím, že lékařům poskytneme relevantní informaci o stavu pacienta,“ uvedl Michal Pohludka, jednatel firmy GeneSpector Innovations, která má projekt na starost.
Podle Pohludky probíhají jednání s průmyslovými partnery ohledně rozšíření výroby, která by umožnila poskytnout inovativní test do laboratoří „co nejdříve“.
Novou dceřinou společnost GeneSpector Innovations ve čtvrtek zástupci univerzity také představili. Jde o pátou univerzitní spin-off společnost, cílí na vývoj a přenos nových diagnostických přístupů, nejen pro boj s pandemií covidu-19.
V loňském roce univerzita představila také vlastní test pro diagnostiku covidu-19 a dvou typů chřipky, i na jejím vývoji pracoval Kmochův tým.