Policejní Tumor dál roste: obvinění z krácení daní si vyslechl stíhaný policista a další dvě osoby
V rámci operace Tumor – zátahu proti únikům z policejních informačních systémů – padla tři další obvinění. Z krácení daní viní Generální inspekce bezpečnostních sborů již stíhaného policistu a dvě civilní osoby, zjistil server iROZHLAS.cz. Celkem je tak na inspekčním seznamu již jedenáct stíhaných osob, společně měly vytvořit systém na ochranu spřízněných podnikatelů.
Loni v dubnu Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila sedm osob z úniku informací z policejních databází. Od té doby se okruh stíhaných již dvakrát rozšířil.
V létě začala inspekce stíhat jihočeského policistu a expolicistu, který do civilu odešel v roce 2005. Před koncem roku se pak soupiska ještě rozrostla.
Stíhaný soudce Sovák promluvil. ‚Vedl jsem jen blbé kecy,‘ říká o odposleších, které jej dostaly za mříže
Číst článek
„Jedna osoba – policista – je již stíhána na základě dřívějšího usnesení o zahájení trestního stíhání. V jejím případě je rozšířeno trestní stíhání o daňový trestný čin. Další osoby, které jsou tímto usnesením stíhány, jsou civilní – jedna fyzická a jedna právnická,“ uvedl pro iROZHLAS.cz dozorující státní zástupce Radim Obst z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
Konkrétnější informace k trestným činům nabídla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová: „Osoby jsou obviněny z přečinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a z účastenství na přečinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve formě návodu.“
Podle žalobce Obsta je případ stále ve fázi vyšetřování. „Zajišťují se a analyzují zajištěné důkazy a jsou opatřovány výslechy svědků, dochází k procesním postupům. Řekl bych, že vyšetřování je ve vrcholné fázi. Nechci ale střílet od boku, kdy by mohlo dojít k nějakému dalšímu posunu,“ podotkl.
Od Ratajského k Radimovi S.
Serveru iROZHLAS.cz se už loni v září z dokumentů a svědectví podařilo zrekonstruovat základní obrysy kauzy. V té se mimo jiné objevilo i jméno Michala Ratajského, bývalého důstojníka Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, jehož jméno je spojené s dalším rozsáhlým případem úniku policejních informací. V tom policisté obžalovali 28 lidí.
‚První podpora od Tomáše.‘ Šéf KSČM Filip má finančnímu úřadu vysvětlit podezřelý půl milion
Číst článek
Příběh začíná u podnikatele Tomáše Horáčka, který policii pomohl v postavení spolupracujícího obviněného s rozkrytím své klientelistické sítě a soud mu minulý rok v prosinci schválil dohodu o vině a trestu. V roce 2014 se podle své výpovědi seznámil právě s Ratajským a třemi dalšími – Danielem H., Davidem B. a Radimem S.
„Prezentovali se jako bývalí policisté a v dané době podnikatelé zajišťující informace pro firmy ze soukromého sektoru,“ stojí v jednom z policejních protokolů, s jehož obsahem se redakce seznámila.
Jinými slovy: muži měli nabízet informace o činnosti policie a své klienty před ní varovat.
Středobodem celého případu je – podle inspekční verze – bývalý kriminalista Radim S., který Horáčkovi zajištění takové ochrany slíbil.
A – opět podle vyšetřovatelů – za to inkasoval zhruba padesát tisíc korun měsíčně od dubna 2016 do dubna 2018. Smluvená taxa údajně chodila z jedné Horáčkovy firmy přímo na účet společnosti KABR Subjects, jež je v tomto případě obviněnou právnickou osobou a expolicista Radim S. je jejím jediným jednatelem a společníkem. Celkově na jejím kontě přistálo více než 1,456 milionu korun.
Detektivové i policista
Peníze od Horáčka si měl jednatel KABR Subjects rozdělit s detektivem Petrem K. z ostravské expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Inspekce je přesvědčená, že Horáčkovo jméno v systémech několikrát vyhledával. Vždy to odůvodnil jako obchodně podnikatelskou činnost. Nakonec měl podnikatele do policejního systému zavést jako informátora s krycím jménem George.
„Tím dosáhl žádaného zavedení opatření v informačních systémech Policie ČR, tedy stavu, díky němuž se (detektiv) Petr K. vždy v krátké době dozvěděl o lustracích osoby Tomáše Horáčka,“ píše se v protokolu. Zavedení informátora proto považují vyšetřovatelé za účelové.
Nepočítal jsem to, říká na nahrávce bývalý Filipův asistent k podezřelému půl milionu
Číst článek
Generální inspekce má za to, že se Radimovi S. podařilo získat z vnitra policie minimálně jednoho dalšího detektiva. Obviněný Dušan D. v minulosti působil jako rada Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, po reorganizaci policie se přesunul do nově vzniklé NCOZ.
„Tito zprostředkovatelé neveřejných informací nepochybně konali s vědomím toho, že jimi úkolované osoby zneužívají svého služebního zařazení a neoprávněně vstupují do počítačových systémů,“ zaznamenali si o nich policisté. Oba stíhaní detektivové jsou podle mluvčího Jaroslava Ibeheje postaveni mimo službu.
Dalším obviněným je podle informací serveru iROZHLAS.cz Jaroslav Ch. z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, konkrétně z odboru hospodářské kriminality. Ten přitom v minulosti sbíral pochvaly, a dokonce se umístil na 2. místě v anketě policista roku. Také on je postaven mimo službu.
Celkem je v případu 11 obviněných, což ale nemusí být konečné číslo. Inspekce, jak uvedla v jednom z protokolů, je přesvědčená, že do případu je zapojeno ještě více osob.
Dvě kauzy kolem Ratajského navíc nejsou jedinými případy úniku z policejních databází. U Okresního soudu Praha-východ se od letošního dubna řeší kauza Bereta. V ní čelí obžalobě pražská žalobkyně Dagmar Máchová, bývalý vedoucí odboru protikorupční policie Radek Holub, celník Pavel Šíma a někdejší policisté Igor Gáborík a Vladimír Zmrhal.