Policejní Tumor dál roste: obvinění z krácení daní si vyslechl stíhaný policista a další dvě osoby

V rámci operace Tumor – zátahu proti únikům z policejních informačních systémů – padla tři další obvinění. Z krácení daní viní Generální inspekce bezpečnostních sborů již stíhaného policistu a dvě civilní osoby, zjistil server iROZHLAS.cz. Celkem je tak na inspekčním seznamu již jedenáct stíhaných osob, společně měly vytvořit systém na ochranu spřízněných podnikatelů.

Původní zpráva Praha/Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie, ilustrační foto

Muži měli nabízet informace o činnosti policie a své klienty před ní varovat (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Loni v dubnu Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila sedm osob z úniku informací z policejních databází. Od té doby se okruh stíhaných již dvakrát rozšířil.

V létě začala inspekce stíhat jihočeského policistu a expolicistu, který do civilu odešel v roce 2005. Před koncem roku se pak soupiska ještě rozrostla.

Stíhaný soudce Sovák promluvil. ‚Vedl jsem jen blbé kecy,‘ říká o odposleších, které jej dostaly za mříže

Číst článek

„Jedna osoba – policista – je již stíhána na základě dřívějšího usnesení o zahájení trestního stíhání. V jejím případě je rozšířeno trestní stíhání o daňový trestný čin. Další osoby, které jsou tímto usnesením stíhány, jsou civilní – jedna fyzická a jedna právnická,“ uvedl pro iROZHLAS.cz dozorující státní zástupce Radim Obst z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Konkrétnější informace k trestným činům nabídla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová: „Osoby jsou obviněny z přečinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a z účastenství na přečinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve formě návodu.“

Podle žalobce Obsta je případ stále ve fázi vyšetřování. „Zajišťují se a analyzují zajištěné důkazy a jsou opatřovány výslechy svědků, dochází k procesním postupům. Řekl bych, že vyšetřování je ve vrcholné fázi. Nechci ale střílet od boku, kdy by mohlo dojít k nějakému dalšímu posunu,“ podotkl.

Od Ratajského k Radimovi S.

Serveru iROZHLAS.cz se už loni v září z dokumentů a svědectví podařilo zrekonstruovat základní obrysy kauzy. V té se mimo jiné objevilo i jméno Michala Ratajského, bývalého důstojníka Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, jehož jméno je spojené s dalším rozsáhlým případem úniku policejních informací. V tom policisté obžalovali 28 lidí.

‚První podpora od Tomáše.‘ Šéf KSČM Filip má finančnímu úřadu vysvětlit podezřelý půl milion

Číst článek

Příběh začíná u podnikatele Tomáše Horáčka, který policii pomohl v postavení spolupracujícího obviněného s rozkrytím své klientelistické sítě a soud mu minulý rok v prosinci schválil dohodu o vině a trestu. V roce 2014 se podle své výpovědi seznámil právě s Ratajským a třemi dalšími – Danielem H., Davidem B. a Radimem S.

„Prezentovali se jako bývalí policisté a v dané době podnikatelé zajišťující informace pro firmy ze soukromého sektoru,“ stojí v jednom z policejních protokolů, s jehož obsahem se redakce seznámila.

Jinými slovy: muži měli nabízet informace o činnosti policie a své klienty před ní varovat.

Středobodem celého případu je – podle inspekční verze – bývalý kriminalista Radim S., který Horáčkovi zajištění takové ochrany slíbil.

Dům, ve kterém bydlí obviněný expolicista Radim S. Zároveň slouží jako sídlo jeho firmy KABR Subjects, která je v případu stíhaná jako právnická osoba | Foto: Tomáš Pika | Zdroj: Český rozhlas

A – opět podle vyšetřovatelů – za to inkasoval zhruba padesát tisíc korun měsíčně od dubna 2016 do dubna 2018. Smluvená taxa údajně chodila z jedné Horáčkovy firmy přímo na účet společnosti KABR Subjects, jež je v tomto případě obviněnou právnickou osobou a expolicista Radim S. je jejím jediným jednatelem a společníkem. Celkově na jejím kontě přistálo více než 1,456 milionu korun.

Detektivové i policista

Peníze od Horáčka si měl jednatel KABR Subjects rozdělit s detektivem Petrem K. z ostravské expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Inspekce je přesvědčená, že Horáčkovo jméno v systémech několikrát vyhledával. Vždy to odůvodnil jako obchodně podnikatelskou činnost. Nakonec měl podnikatele do policejního systému zavést jako informátora s krycím jménem George.

„Tím dosáhl žádaného zavedení opatření v informačních systémech Policie ČR, tedy stavu, díky němuž se (detektiv) Petr K. vždy v krátké době dozvěděl o lustracích osoby Tomáše Horáčka,“ píše se v protokolu. Zavedení informátora proto považují vyšetřovatelé za účelové.

Nepočítal jsem to, říká na nahrávce bývalý Filipův asistent k podezřelému půl milionu

Číst článek

Generální inspekce má za to, že se Radimovi S. podařilo získat z vnitra policie minimálně jednoho dalšího detektiva. Obviněný Dušan D. v minulosti působil jako rada Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, po reorganizaci policie se přesunul do nově vzniklé NCOZ.

„Tito zprostředkovatelé neveřejných informací nepochybně konali s vědomím toho, že jimi úkolované osoby zneužívají svého služebního zařazení a neoprávněně vstupují do počítačových systémů,“ zaznamenali si o nich policisté. Oba stíhaní detektivové jsou podle mluvčího Jaroslava Ibeheje postaveni mimo službu.

Dalším obviněným je podle informací serveru iROZHLAS.cz Jaroslav Ch. z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, konkrétně z odboru hospodářské kriminality. Ten přitom v minulosti sbíral pochvaly, a dokonce se umístil na 2. místě v anketě policista roku. Také on je postaven mimo službu.

Celkem je v případu 11 obviněných, což ale nemusí být konečné číslo. Inspekce, jak uvedla v jednom z protokolů, je přesvědčená, že do případu je zapojeno ještě více osob.

Dvě kauzy kolem Ratajského navíc nejsou jedinými případy úniku z policejních databází. U Okresního soudu Praha-východ se od letošního dubna řeší kauza Bereta. V ní čelí obžalobě pražská žalobkyně Dagmar Máchová, bývalý vedoucí odboru protikorupční policie Radek Holub, celník Pavel Šíma a někdejší policisté Igor Gáborík a Vladimír Zmrhal.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme