Na další vývoj a provoz informačního systému je podle ministerstva možné plynule navázat. Cílem dodavatele bude další rozvoj a rozšíření systému podle požadavků uživatelů.
Cena takového systému se pohybuje od 10 tisíc korun měsíčně až po 70 tisíc korun podle velikosti a náročnosti klienta. Podobně se liší i délka jeho instalace, může zabrat několik dnů nebo i měsíců.
Po varování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost začaly státní úřady i soukromé firmy zakazovat zaměstnancům aplikaci TikTok na pracovních zařízeních.
Digitální a informační agentura má zjednodušit poskytování služeb veřejné správy lidem. Podle plánů ministerstva pro místní rozvoj má vzniknout k 1. lednu příštího roku.
K novinkám zákona, který ministerstvo předložilo v květnu, patří zavedení jednoho volebního dne místo dvou, jak je v ostatních evropských zemí obvyklé.
„Kontroloři vyčíslili, že za údržbu nevyužitých licencí zaplatilo ministerstvo v kontrolovaném období minimálně deset a půl milionu korun,“ konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad.
Další obvinění v rámci operace Tumor – zátahu proti únikům z policejních databází – si vyslechly tři osoby: jeden již stíhaný policista, jedna fyzická a jedna právnická osoba.
Dohodu ještě musí schválit soud. Jan Baláč vinu od začátku odmítal. Otočil poté, co ho policie navrhla začátkem července obžalovat. Podle jeho obhájce se podařilo najít kompromis.
Tumor, operace inspekce proti únikům z policejních databází, se rozrůstá: jak zjistil server iROZHLAS.cz, obvinění si nově vyslechli další dva lidé. Soupiska stíhaných tak čítá už celkem 9 osob.
Kvůli systému pro vyplácení dávek zasahovala na ministerstvu policie v únoru 2020. Následně obvinila náměstka pro ekonomiku a ICT Baláče a šéfa oddělení bezpečnosti informací Karla Macka.
V Dublinu v pátek jedna porodnice zrušila všechna ambulantní ošetření. To se ale netýká žen těhotných 36 týdnů a více nebo žen vyžadujících naléhavou péči.
V případě resortu zjistili kontroloři chyby v zadávání zakázek. Fond platí za informační systém půl miliardy ročně. Vysoké náklady jsou podle úřadu spojeny se závislostí na dodavateli systému.
Nabídka úplatku padla nejprve v restauraci, podruhé v kanceláři přímo na ministerstvu práce a sociálních věcí. Cílem nabídky mělo být stažení firmy DXC Technology z tendru na informační systém.
„Útokem nebyly dotčeny prvky kritické infrastruktury, jako jsou vodní díla, jejichž systémy jsou právě z bezpečnostních důvodů fyzicky odděleny od informačních systémů podniku,“ uvedl Toman.
Koncem února na ministerstvu zasahovala policie. Z pletich a přípravy zneužití pravomoci v zakázce na informační systém obvinila náměstka Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti informací Macka.
Původní cena zakázky byla 401 milionů. Cendis navíc převezme i roli supervizora mýta za 27 milionů korun, což je o 188 milionů méně než v původní podobě zakázky.
Ministryně se tak rozhodla po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. V pondělí kvůli zakázce zasahovala na sídle ministerstva policie. Ta obvinila dva úředníky ze zneužití pravomoci.
Server iROZHLAS.cz popisuje historii miliardového tendru: nejdříve srazil vaz někdejšímu ministrovi práce Jaromíru Drábkovi (TOP 09), teď kvůli němu v resortu zasahovala protimafiánská centrála.
Původní zakázka, která byla zrušena, měla stát přibližně 401 milionů korun. Skupina dobrovolníků o posledním lednovém víkendu tak vyvinula informační systém zadarmo.
„Součet předpokládaných hodnot veřejných zakázek je 1,553 miliardy korun. Součet celkových nákladů je 2,484 miliardy korun,“ uvedlo v podkladu ministerstvo.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) připouští, že některé systémy v režii resortu budou potřebovat lepší zabezpečení. Zpřísnění pravidel ale podle něj nedává smysl, akorát by zatížilo státní kasu.
Ministerstvo vnitra se postavilo proti plánu na zpřísnění bezpečnostních požadavků na resortní počítačové systémy. Podle ministra by to vyšlo dráž než případné odstranění následků hackerského útoku.