Zemědělský fond platí podle kontrolorů za správu jediného informačního systému půl miliardy ročně

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval pořizování, provozování a rozvíjení informační a komunikační technologie na ministerstvu zemědělství a Státním zemědělském intervenčním fondu. V případě resortu zjistili kontroloři chyby v zadávání zakázek. Fond platí za svůj informační systém přes půl miliardy ročně. Vysoké náklady jsou podle úřadu spojeny se silnou závislostí na hlavním dodavateli systému.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zemědělský intervenční fond zvažuje kvůli rozhodnutí Evropské komise smírčí řízení

Statní zemědělský intervenční fond zaplatil v letech 2016 až 2019 hlavnímu dodavateli za provoz a rozvoj informačního systému skoro 2,1 miliardy korun, což je přibližně půl miliardy ročně (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Statní zemědělský intervenční fond zaplatil v letech 2016 až 2019 hlavnímu dodavateli za provoz a rozvoj informačního systému skoro 2,1 miliardy korun, což je přibližně půl miliardy ročně. To výrazně převyšuje částky, které za správu podobných systému platí resort zemědělství.

Česko má vracet 1,15 miliardy za chyby v dotacích pro zemědělce. Pokutu odmítá a bude Brusel žalovat

Číst článek

„V případě Informačního systému Státního zemědělského intervenčního fondu byly tyto výdaje zhruba desetkrát vyšší, než jaké byly u Evidence využití půdy podle uživatelských vztahů, kde se roční náklady pohybovaly kolem 50 milionů korun, a pětkrát vyšší než v případě Integrovaného zemědělského registru. U tohoto systému se jednalo přibližně o 100 milionů korun ročně,“ informoval Nejvyšší kontrolní úřad na svých stránkách.

Fond totiž platil vysoké ceny za práci externích IT specialistů. Den práce ho stál 27 733 korun. „To je nejméně dvakrát více, než kolik za stejného specialistu platilo ministerstvo zemědělství. Práce takového specialisty ministerstvo stála od 9668 do 13 915 korun,“ uvádí kontroloři s tím, že jde o důsledek závislosti na jednom dodavateli. Reakci resortu i fondu ČTK zjišťuje.

Porušení rozpočtové kázně

Rozdíly mezi resortem a fondem ale byly i v dalších věcech. Podle úřadu během kontroly hrozilo u ministerstva zemědělství „jen mírné riziko nekoncepčního vývoje informačních a komunikačních technologií – tedy menší riziko nehospodárně vynaložených peněz a dalších problémů“.

Auditu navzdory. Fond doporučil schválit 45 milionů pro Agrofert, peníze přiklepne až po jeho ukončení

Číst článek

Fondu ale chyběly některé plány pro rozvoj a provoz informačních technologií. „To může vést k dalším problémům či zbytečným výdajům,“ vysvětlují kontroloři.

Kontroloři také prověřili některé veřejné zakázky v celkové hodnotě 1,3 miliardy korun. „U dvou ministerstvo zemědělství porušilo zákaz diskriminace ostatních dodavatelů, když preferovalo dosavadního dodavatele. V dalším případě neoprávněně rozdělilo předmět zakázky pod finanční limity stanovené zákonem a bez zadávacího řízení uzavřelo tři smlouvy s dodavatelem za více než 6,5 milionu korun,“ tím podle kontrolního úřadu porušilo rozpočtovou kázeň.

Ministerstvo provozuje a spravuje celkem 16 informačních systémů státní správy, za něž mezi lety 2016 a 2019 platilo v průměru 453 milionů ročně. Státní zemědělský intervenční fond spravuje pouze jediný, za který v těchto letech platilo průměrně 750 milionů korun ročně.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme