Opozice: Vláda dostatečně neřeší premiérův střet zájmů, ohrožuje tím nárok na evropské finance
Opoziční politici z řad Pirátů, Starostů a nezávislých (STAN) či koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, míní, že vláda střet zájmů dostatečně neřeší, což může ohrozit čerpání peněz z unijního fondu obnovy. Uvedli to v návaznosti na pondělní schválení českého Národního plánu obnovy ministry financí zemí Evropské unie.
Česko může už v září dostat první část ze 180 miliard korun, na něž má nárok z mimořádného unijního fondu obnovy. Celkem může letos díky předfinancování projektů inkasovat až 13 procent z této částky, zbytek by mělo získat v příštích letech.
Česko žádá Brusel o odklad. Ministerstvo průmyslu nestíhá zavést požadovaná opatření ke střetu zájmů
Číst článek
Podle místopředsedy Evropské komise Valdise Dombrovskise musí Česku před první řádnou platbou plánovanou na příští rok vyřešit problematiku střetu zájmů. Podle letos zveřejněných závěrů auditu komise se týká premiéra Andreje Babiše (ANO), který to ale dlouhodobě odmítá.
Europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) považuje nynější odsouhlasení plánu za formální krok poté, co jej v červenci schválila komise. „Varovat by nás však mělo upozornění, že pokud Česká republika nepřijme opatření proti střetu zájmů, tak se žádného čerpání dočkat nemusíme. A jak víme z dnešního (pondělního) vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu, Česká republika se řešení tohoto problému snaží co nejvíce oddálit,“ poznamenala.
Česko podle serveru iROZHLAS.cz požádalo Evropskou komisi o odklad opatření kvůli střetu zájmů premiéra Babiše. Česko mělo vrcholný orgán EU informovat do 8. září o tom, jak zlepšilo opatření proti střetu zájmů.
Stát žádá komisi o odklad termínu o 60 dní. Podle Vrecionové se z tohoto chování české vlády dá odvodit, že dokud bude Babiš jejím předsedou, Česko peníze na modernizaci ekonomiky nedostane.
‚Hazard s prosperitou země‘
Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je schválení plánu sice dobrou zprávou, nejprve si ale musí Babiš „přestat neoprávněně stáčet peníze do vlastních kapes“. Stejně jako Vrecionová míní, že peníze Česko dostane v případě, že po volbách bude sestavena jiná vláda.
Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že pokud nebude vyřešen střet zájmů, komise peníze nejen nevyplatí, ale může i vymáhat zpět letošní zálohy. „Postoj Babiše k EU připomíná notorického gamblera, který si neustále chodí půjčovat peníze s tím, že tentokrát je to už naposledy a nikdy pak už nebude hrát. V konečném výsledku pak hazarduje s finanční prosperitou celé republiky,“ sdělila.
Plán obnovy odsouhlasili ministři financí zemí unie. Česko tak může od září čerpat zálohy ze 180 miliard
Číst článek
Hnutí STAN podle svého předsedy Víta Rakušana dlouhodobě poukazuje na to, že formulace a zacílení plánu obnovy mohlo mít pro Českou republiku daleko větší výsledný efekt. „Vláda rezignovala na zohlednění připomínek lokální sféry, je to velká škoda,“ napsal ČTK. Také upozornil na nutnost vyřešení problematiky střetu zájmů před inkasováním peněz a důležitost voleb.
Podle předsedy SPD Tomia Okamury vláda zadlužila Česko společnými dluhopisy Evropské unie až do roku 2058. „Nyní ručíme i za dluhy krachujícího Španělska a Itálie, které přitom mají vyšší důchody než naši občané v ČR. Pakliže jsme si potřebovali půjčit, tak jsme si měli půjčit sami bez EU a za výhodnějších podmínek bez ručení za státy, na jejíž ekonomiku nemáme žádný vliv,“ poznamenal.
Šéf komunistů Vojtěch Filip napsal, že doufá v to, že plán přispěje nejen k překonání následků krize, ale i k dalšímu technologickému pokroku, a rozšíří se tak možnosti českého průmyslu a hospodářství.
Podle poslance KSČM Jiřího Dolejše bude rozhodovat efektivita čerpání evropských zdrojů a vyčlenění do oblastí prioritních pro rozvoj české ekonomiky. Nepovažuje za rozumné podmiňovat čerpání fondu obnovy dotacemi z evropského rozpočtu a politickými požadavky.