Sněmovna schválila rozpočet na rok 2021. Na návrh komunistů škrtla deset miliard armádě

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Podpořila ho i KSČM, která podporu podmiňovala škrty v rozpočtu armády. Vláda je nakonec podpořila, i když její představitelé Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) opakovaně tvrdili, že ministerstvu obrany žádné peníze neseberou.

Praha (Aktualizováno: 13:04 18. 12. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunisté, kteří dříve pro rozpočty menšinové vlády ANO a ČSSD hlasovali, trvali na svém návrhu odebrat z rozpočtu ministerstva obrany deset miliard korun. Hrozili, že bez něj rozpočet jako celek nepodpoří. Vláda a hlavně koaliční sociální demokraté škrty v rozpočtu armády odmítali.

ANO by podle Filipa mohlo návrh KSČM k rozpočtu podpořit. ‚Hledáme kompromis,‘ říká Schillerová

Číst článek

Přesto ale sněmovna schválila návrh poslankyně Miloslavy Vostré (KSČM) na škrtnutí deseti miliard ministerstvu obrany a jejich přesunutí do rezervy. Předseda KSČM Vojtěch Filip v reakci na rozhodnutí sněmovny uvedl, že komunisté budou pro návrh rozpočtu jako celek hlasovat.

Pokud by sněmovna rozpočet neschválila, nastalo by rozpočtové provizorium a stát by hospodařil podle letošního rozpočtu. Ministerstvo financí už oznámilo, že se na tuto situaci připravuje.

Sněmovna hlasovala o změnách v rozpočtu. Podpořila například odebrání peněz na financování programů Evropské unie. Sto milionů poslala na návrh poslankyně Jany Pastuchové (ANO) Horské službě a na návrh Zdeňka Ondráčka (KSČM) dalších sto milionů pro policii a hasiče.

Naopak odmítla přesun peněz z agropotravinářkých podpor například na ochranu klimatu, zadržování vody v krajině nebo na památky. O peníze nepřijde ani prezidentská kanceláře, které chtěla například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová odebrat 18 milionů korun a poslat je na podporu kultury.

300 milionů na kulturu

Neprošly ani návrhy její a Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) na přesun prostředků z různých kapitol do rezervy. Sněmovna nepodpořila také odebrání peněz Českému svazu bojovníků za svobodu, jak navrhovali poslanci Václav Votava (ČSSD) a Jakub Janda (ODS). Ty měly dostat jiné spolky podporující veterány. Zamítla také řadu návrhů na odebrání prostředků na obsluhu státního dluhu. Například Trikolóra neprosadila v dílčích hlasováních o rozpočtu přesun 19 až 26,5 miliard korun z různých rozpočtových kapitol na snížení dluhu.

‚Vláda skáče, jak komunisti pískají.‘ Část opozice kritizuje postoj ČSSD při hlasování o škrtu v obraně

Číst článek

Neuspěla ani poslankyně SPD Lucie Šafránkové s přesunem miliard korun na důchody nebo sociální služby mimo jiné z dotací na obnovitelné zdroje. Podobně dopadl i poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský s návrhy na posílení sociálních služeb celkově o dvě miliardy korun.

Sněmovna naopak podpořila návrh poslance Romana Onderky (ČSSD) na přesun 300 milionů na profesionální divadelní soubory, orchestry a sbory.

Před schvalováním je ve sněmovně také návrh zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Opozice prosazuje, aby stanovil její maximální cenu a aby smlouva o výkupu respektovala české bezpečnostní zájmy.

Poslanci by případně mohli hlasovat také o potravinové novele proti dvojí kvalitě potravin. Mohla by navíc přinést sporné kvóty na vybrané české produkty ve větších obchodech.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme