Sněmovna schválila rozpočet na rok 2021. Na návrh komunistů škrtla deset miliard armádě
Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Podpořila ho i KSČM, která podporu podmiňovala škrty v rozpočtu armády. Vláda je nakonec podpořila, i když její představitelé Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) opakovaně tvrdili, že ministerstvu obrany žádné peníze neseberou.
Komunisté, kteří dříve pro rozpočty menšinové vlády ANO a ČSSD hlasovali, trvali na svém návrhu odebrat z rozpočtu ministerstva obrany deset miliard korun. Hrozili, že bez něj rozpočet jako celek nepodpoří. Vláda a hlavně koaliční sociální demokraté škrty v rozpočtu armády odmítali.
ANO by podle Filipa mohlo návrh KSČM k rozpočtu podpořit. ‚Hledáme kompromis,‘ říká Schillerová
Číst článek
Přesto ale sněmovna schválila návrh poslankyně Miloslavy Vostré (KSČM) na škrtnutí deseti miliard ministerstvu obrany a jejich přesunutí do rezervy. Předseda KSČM Vojtěch Filip v reakci na rozhodnutí sněmovny uvedl, že komunisté budou pro návrh rozpočtu jako celek hlasovat.
Pokud by sněmovna rozpočet neschválila, nastalo by rozpočtové provizorium a stát by hospodařil podle letošního rozpočtu. Ministerstvo financí už oznámilo, že se na tuto situaci připravuje.
Sněmovna hlasovala o změnách v rozpočtu. Podpořila například odebrání peněz na financování programů Evropské unie. Sto milionů poslala na návrh poslankyně Jany Pastuchové (ANO) Horské službě a na návrh Zdeňka Ondráčka (KSČM) dalších sto milionů pro policii a hasiče.
Naopak odmítla přesun peněz z agropotravinářkých podpor například na ochranu klimatu, zadržování vody v krajině nebo na památky. O peníze nepřijde ani prezidentská kanceláře, které chtěla například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová odebrat 18 milionů korun a poslat je na podporu kultury.
300 milionů na kulturu
Neprošly ani návrhy její a Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) na přesun prostředků z různých kapitol do rezervy. Sněmovna nepodpořila také odebrání peněz Českému svazu bojovníků za svobodu, jak navrhovali poslanci Václav Votava (ČSSD) a Jakub Janda (ODS). Ty měly dostat jiné spolky podporující veterány. Zamítla také řadu návrhů na odebrání prostředků na obsluhu státního dluhu. Například Trikolóra neprosadila v dílčích hlasováních o rozpočtu přesun 19 až 26,5 miliard korun z různých rozpočtových kapitol na snížení dluhu.
‚Vláda skáče, jak komunisti pískají.‘ Část opozice kritizuje postoj ČSSD při hlasování o škrtu v obraně
Číst článek
Neuspěla ani poslankyně SPD Lucie Šafránkové s přesunem miliard korun na důchody nebo sociální služby mimo jiné z dotací na obnovitelné zdroje. Podobně dopadl i poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský s návrhy na posílení sociálních služeb celkově o dvě miliardy korun.
Sněmovna naopak podpořila návrh poslance Romana Onderky (ČSSD) na přesun 300 milionů na profesionální divadelní soubory, orchestry a sbory.
Před schvalováním je ve sněmovně také návrh zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Opozice prosazuje, aby stanovil její maximální cenu a aby smlouva o výkupu respektovala české bezpečnostní zájmy.
Poslanci by případně mohli hlasovat také o potravinové novele proti dvojí kvalitě potravin. Mohla by navíc přinést sporné kvóty na vybrané české produkty ve větších obchodech.