Buďte konstruktivní a opusťte sál, vyzval Babiš opozici. Poslanci večer hlasování o rozpočtu odložili
Premiér Andrej Babiš (ANO) ve sněmovně řekl, že jeho menšinová vláda s ČSSD v tuto chvíli podporu pro návrh rozpočtu nemá. Ke škrtu v obranné kapitole, kterým své hlasy podmiňuje KSČM, se znovu postavil záporně. Ministerský předseda jmenovitě požádal opoziční lídry, aby jejich poslanci opustili při středečním hlasování o rozpočtu jednací sál a umožnili tím jeho schválení. Nakonec ale sněmovna hlasování odložila na pátek.
Poslanci měli o státním rozpočtu začít jednat už ve 14.30, ale nejprve si hodinovou přestávku vyžádal předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Následně o další hodinu, tedy do 16.30, požádala prostřednictvím své místopředsedkyně Kateřiny Valachové frakce sociální demokracie. Jednání nakonec začalo až kolem 18.15. Vystoupil ale pouze poslanec SPD Lubomír Volný, poté poslanci odsouhlasili, že odloží hlasování o státním rozpočtu do pátku.
Schillerová KSČM nepřesvědčila. Požadují odebrání deseti miliard obraně, jinak rozpočet nepodpoří
Číst článek
Přerušení do pátečního rána navrhl s odvoláním na dohodu grémia místopředseda frakce ANO Roman Kubíček. Sněmovna návrh schválila hlasy 85 z 92 přítomných poslanců. Proti hlasovali jen dva poslanci ČSSD a nezařazení z Trikolóry a Jednotných.
Babišova výzva
„Když odejdete ze sálu, tak to bude konstruktivní krok z vaší strany,“ prohlásil Babiš. Takový postup by podle něho odblokoval situaci a pomohl by překonat největší zdravotnickou a ekonomickou výzvu za posledních 30 let. Opoziční strany by pak podle něho mohly říct voličům, že i když premiéra a jeho vládu nesnášejí, obyvatelé jsou pro ně důležitější.
Předseda KSČM Vojtěch Filip dopoledne před poslanci řekl, že přesun deseti miliard korun z ministerstva obrany do rozpočtové rezervy je kvůli epidemii nového koronaviru nutný a komunisté na tom trvají. „Kladou si podmínky, které pro nás nejsou přijatelné,“ komentoval komunistický požadavek Babiš.
Podotkl také, že informační systémy nejsou na rozpočtové provizorium, které Česku hrozí, přizpůsobeny. Novinářům ve sněmovně později řekl, že provizorium by znamenalo „totální krizi“.
„Myslím, že už potom do voleb se těžko něco stane, pokud vláda nebude mít podporu a rozpočet neprojde,“ uvedl. „Pokud se teď nedomluvíme na rozpočtu, tak nevím, s kým bychom se domluvili na rozpočtu příští rok. Asi s nikým,“ dodal.
‚Odcházet nebudeme‘
„My z žádného sálu odcházet nebudeme,“ prohlásil předseda SPD Tomio Okamura. Kritizoval Babiše za to, že vláda dává peníze „promigračním neziskovkám“. Šéf klubu KDU-ČSL Jan Bartošek poznamenal, že ho Babiš nabádá, aby nevykonával svůj poslanecký mandát. „Odmítám opouštět sněmovnu jenom kvůli tomu, že nemáte dostatek hlasů pro to, abyste schválili tento rozpočet,“ vzkázal ministerskému předsedovi.
Odhadem 90 procent obcí skončí v deficitu, předpovídá komentátor Klimeš
Číst článek
Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík vyzval premiéra k tomu, aby odpískal „daňový paskvil“, který předložil poslancům. Měl na mysli Babišův návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování sazbami 15 a 23 procent, který čeká opětovné sněmovní posouzení potom, co daňový balíček vrátil poslancům s úpravami Senát.
„Máme tady premiéra, jehož vláda nemyslí na budoucnost našich dětí a vnuků,“ řekla Věra Kovářová (STAN). Babišovi vytkla mimo jiné to, že jeho vláda neuskutečnila žádnou reformu, nabrala nejvíc úředníků a že on působí největší chaos ve veřejných financích.
Jednání s KSČM
Babiš i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ve středu opět jednali k KSČM o možné podpoře návrhu. Komunisté však zopakovali podmínku přesunu deseti miliard korun z obranné kapitoly do rozpočtové rezervy. Poslanec KSČM Jiří Dolejš novinářům řekl, že klub má průběžné informace, že pozměňovací návrh má šanci na přijetí. Pro by podle něj mohla být SPD.
„Podmínku pan premiér zná. My si počkáme až na samotné hlasování,“ uvedla místopředsedkyně frakce KSČM Hana Aulická Jírovcová. Všechno je podle ní otevřené.
„Dokud se nehlasuje, tak všechno jsou jenom přísliby a argumenty. Předpokládáme, že náš návrh může projít, ale nikoli na vládním, respektive tolerančním půdorysu, ale napříč spektrem, protože máme rozjednány i hlasy odjinud. Pokud by to prošlo, můžeme hlasovat pro rozpočet,“ uvedl Dolejš. Z projevu předsedy SPD Tomia Okamury podle něj vyplývá, že také nechce v tuto chvíli dávat peníze na zbrojení. „Předpokládám, že členové jeho frakce ho poslouchali a že se podle toho zachovají,“ řekl Dolejš.
Ministerstvo financí a Česká národní banka opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro
Číst článek
Koaliční ČSSD řekla, že pro pozměňovací návrh hlasovat nebude. „ANO musí řešit jiný problém. Sociální demokracie to žene nadoraz, že by ani nepodpořila rozpočet, ale to už je problém pana premiéra. Myslím, že koaliční partner, který nepodpoří vládní návrh rozpočtu, vlastně jako by přestal být koaličním partnerem. Pak si musí vyřešit, kdo vlastně ve vládě chce sedět a proč,“ dodal poslanec.
„Nám skutečně nejde o to sebrat peníze vojákům, ale dát šanci pro efektivní vynaložení těchto peněz s ohledem na krizi, ve které se nacházíme. Může nastat i situace, že si to vojáci zase vezmou zpátky z vládních rezerv, a to už je rozhodnutí vlády. Pokud to takto chápeme, tak nikdo není škodný a více je pamatováno na priority, které souvisí se zdravotní a ekonomickou krizí,“ poznamenal Dolejš.