Stále víc Čechů si vedle zaměstnání přivydělává. Druhou práci má každý pátý

Stále víc Čechů si k hlavnímu zaměstnání přivydělává druhou prací. Kromě příležitostných brigád se lidé pouštějí i do vlastního podnikání. Většina z nich má totiž problém vyjít s jedním příjmem. Alespoň nějakou formu přivýdělku má v Česku už každý pátý člověk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklidové práce

Úklidové práce | Foto: Fotobanka RGBStock

Práci s vlastním podnikáním kombinuje už přes 400 tisíc lidí.

„To je nepochybně dáno tím, že jsou nízké mzdy. Lidé nejsou schopni se uživit. Logicky jim nezbývá nic jiného, než si vzít prostě další zaměstnání,“ řekl předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

„Úplně typickým příkladem jsou pracovníci ve školství - paní učitelka si přivydělává třeba tím, že uklízí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak a kolik si Češi nejčastěji přivydělávají, zjišťovala Zuzana Švejdová

Zatímco takzvaných vedlejších živností přibývá, počet podnikatelů, kteří mají živnost jako hlavní příjem, každým rokem klesá. Ještě v roce 2011 jich bylo přes jeden milion, dnes jich je zhruba o 30 tisíc míň.

„Začíná se projevovat to, že není jednoduché podnikat jakožto hlavní činnost a živit se pouze tímto. Je to dáno zaprvé tím, že živnostníků je poměrně hodně. Je pravda i to, že se začínají vylidňovat regiony. To znamená, že malí živnostníci mají o něco méně zakázek, zejména v menších městech,“ vysvětlil Karel Havlíček.

Nejsnadněji práci navíc získávají řemeslníci. Ti v Česku ale chybí.

„V některých typických profesích, ve kterých je vyžadován výuční list, je vidět silná poptávka firem, ale těch lidí se na trhu poměrně nedostává, ať už jde třeba o kuchaře, topenáře, instalatéry nebo podlaháře,“ potvrdil analytik práce Tomáš Dombrovský.

Nejčastější přivýdělky

Češi si často přivydělávají i doučováním cizích jazyků, fotografováním na zakázku, vedením účetnictví nebo úklidem ve firmách. Průměrný přivýdělek je zhruba pět tisíc korun.

„Ty platební podmínky nejsou úplně ideální, jak jsem si představovala. Čekala jsem, že bych mohla mít trošku víc, bohužel to nedopadlo. Proto jsem se rozhodla si najít ještě druhou práci. Přibrala jsem si bokem, že přes internet doučuju studenty angličtinu,“ konstatovala paní Petra.

Před půl rokem se kvůli práci přestěhovala z Žatce do Prahy. Právě v Ústeckém kraji je nezaměstnanost nejvyšší z celé České republiky. Bez práce je tam už víc než 50 tisíc lidí.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme