Slibovaný prodej desítek letounů L-159 do Iráku stále zatěžuje velká nejistota

Irácký nákup českých letounů L-159 pořád není vůbec jistý. O zájmu o 28 nových strojů mluvil na podzim v Praze irácký premiér Núrí Málikí. Řada českých politiků označovala vyhlídky na obchod za 20 miliard korun za velký úspěch. Teď ale irácké i české zdroje anonymně pro Český rozhlas připustily, že z obchodu nakonec může úplně sejít.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lehký bitevník L-159

Lehký bitevník L-159 | Foto: Jan Kouba

Při návštěvě irácké delegace v Praze šířil optimismus například tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra:

„Já jsem velmi rád, že se nakonec rozhodli pro naše L-159."

Po čtvrt roce ale irácké zdroje významně podotýkají, že Bagdád stále definitivně nepodepsal kupní smlouvu. Dohoda, kterou již Praha na podzim oslavovala, byla tedy teprve předběžná a podpisy obou stran na jakékoli smlouvě zatím chybí. I čeští zbrojní experti podotýkají, že na jejich účty nepřišel zatím jediný dolar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu kolem dohody české vlády s vládou iráckou o letounech L-159 sleduje blízkovýchodní zpravodaj Českéh rozhlasu Břetislav Tureček

Čeští politici, kteří kontrakt vyjednávali, včetně bývalého ministra obrany Alexandra Vondry, se ke zjištění Radiožurnálu nechtěli vyjádřit. Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla z dnešního Ranního interview je celý obchod stále v jednání.

Dokonce kolují úvahy, že Málikí projevil zájem o české a také o ruské zbraně proto, aby tak přiměl k dodání slibovaných letadel Američany. Iráčané mají podle informací blízkovýchodního zpravodaje Břetislava Turečka ve hře ještě i korejskou konkurenci, konkrétně cvičná letadla T 50.

Irák navíc žije kauzou kolem korupce ve zbrojních zakázkách. Česká stopa – nikoli však jmenování konkrétní firmy – je zmiňována v souvislosti s Ruskem, se kterým Iráčané již uzavřeli smlouvu za více než 4 miliardy dolarů, ale pak ji zrušili.

Mluví se o tom, že když premiér Málikí přijel do Moskvy, aby usiloval o slevu, Rusové mu nevyšli vstříc s údivem, že sleva z jejich strany už přeci proběhla. Vyšlo tak najevo, že nemalá částka zřejmě skončila v kapse některého z iráckých činitelů.

Zbrojní kontrakty Málikího vlády hrají roli i v politické krizi v Iráku. Kurdská média vydávají L-159 za důkaz, že se centrální vláda chystá na případný střet s kurdskou autonomií.

Břetislav Tureček, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme