Před 13 lety mu při jednom z cvičných letů na stíhačce L39 Albatros začal hořet motor. „První, co mě napadlo, bylo: Proč zrovna já? A proč po takové době?“ směje se dnes pilot Sochacký.
Vládní konsolidační balíček, jmenování ústavních soudců, protiofenziva Ukrajinců a spor vlády s Českou národní bankou. I tato témata rozebíral Petr Pavel ve speciálním vysílání 20 minut Radiožurnálu.
„Přelet je ukončený. Uskutečnilo se to mezi 9.00 a 11.00. Jedno letadlo nám tady zůstalo kvůli technické závadě,“ uvedl Švancara. Podle něj by měl letoun do Pardubic zamířit později.
Letecký poradní tým působil na základně Balád. V zemi se vystřídalo sedm jednotek. V jednotce působilo 29 vojáků, většina z nich pocházela z 21. základny taktického letectva Čáslav.
Za dobu své existence vyrábělo Aero auta, licenční letouny od jiných firem, ale i celou řadu vlastních. Mezi ty nejznámější letouny patří L-39 Albatros, L-29 Delfín nebo bitevníky L-159 ALCA.
Příčiny nehody, způsobená škoda a další okolnosti jsou předmětem vyšetřování, které provádí Odbor dozoru nad vojenským letectvím ministerstva obrany a Vojenské policie.
České letouny L-159 dostanou novou moderní technologii vyvíjenou v Izraeli. Měla by českým bitevníkům pomoci prosadit se v zahraničí. Dohoda se zároveň týká dodávky systémů do nových strojů L-39NG.
Úplně nová zkušenost čeká některé vojáky z letecké základny v Čáslavi. Za několik týdnů odletí do Iráku, kde budou školit své irácké kolegy pro bitevníky L-159. Zapojí se tak do boje proti takzvanému Islámskému státu. Své zkušenosti předají Češi iráckým pilotům na základně Balád, nedaleko válečné zóny.
Česká republika by mohla po letech dokončit prodej nepotřebných bitevních letadel L-159 Iráku. Už dohodnutý obchod za zhruba čtyři miliardy korun blokuje Velká Británie. Ta by ale mohla během dnešní návštěvy britského premiéra Davida Camerona v Praze ustoupit. Českému rozhlasu to řekly dva vysoce postavené zdroje. S Cameronem bude podle nich o obchodu jednat premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a Česko si prý dělá dost velké naděje, že by Cameron mohl britské veto stáhnout.
Velká Británie nesouhlasí s dodávkou českých bitevníků L-159 do Iráku, pokud v nich zůstane zařízení RWR. Výstražné radarové přijímače piloty varují při zaměření protivníkovým radarem. Britové se obávají, že zařízení by se mohlo dostat do rukou islamistů. O postoji Spojeného království informoval server Aktuálně.cz.
V dílnách Aera Vodochody je v posledních týdnech těsno. Přibylo tam totiž dvanáct z patnácti letounů L-159, které už technici upravují pro iráckou armádu. Vyřazené bitevníky se Česku podařilo prodat po mnoha letech. Ministerstvo obrany by za ně mělo dostat od letecké společnosti až 780 milionů korun, Iráku je pak přeprodá právě vodochodská firma. Nejprve ale musí bitevníky opravit. Na každém stroji budou mechanici pracovat osm měsíců.
Vláda schválila prodej letounů L-159 do Iráku. Česko má za nepotřebné stroje inkasovat 750 milionů korun. Celým obchodem získá práci až 100 lidí, kteří budou letadla sestavovat. Obchod zprostředkuje společnost Aero Vodochody.
České letouny L-159 by měly zamířit do Iráku. Prostřednictvím společnosti Aero Vodochody tam chce nepotřebné letouny prodat ministerstvo obrany. Dnes o tom bude rozhodovat vláda. Odhaduje se, že by kontrakt měl být v hodnotě 750 milionů korun.
Za prodej bitevníků L-159 do Iráku by měl stát dostat 750 milionů korun, což je zlomek pořizovací částky. Dohodlo se na tom ministerstvo obrany s firmou Aero Vodochody, která obchod zprostředkuje. Jakmile vláda dohodu posvětí, Irák ještě musí složit garanci plateb.
Ministerstvo obrany se domluvilo s Aerem Vodochody na ceně, za kterou Irák získá bitevníky L-159. Jedná se o jedenáct zakonzervovaných a čtyři provozované stroje.
Aero Vodochody podepsalo s americkou firmou Draken International smlouvu o prodeji až 28 letadel L-159 z armádních zásob. Společnost Aero Vodochody, která se již v pondělí na prodeji dohodla s českým ministerstvem obrany, to dnes oznámila v tiskové zprávě.
Na veletrhu v anglickém Farnborough dnes oficiálně stvrdí první zahraniční prodej českých bitevníků L-159. 14 letadel získá soukromá americká firma Draken, která má navíc opci na nákup dalších 14 strojů, za několika stovek milionů dolarů, což je zlomek jejich pořizovací ceny. Prodej nepotřebných letounů české armády dojednal coby zprostředkovatel jejich výrobce, společnost Aero Vodochody. Ta dnes na prestižním veletrhu představí taky nástupce legendárního cvičného letounu L-39 Albatros.
Aero Vodochody odkoupí od armády 14 nepotřebných letadel L-159. Obě strany dnes podepsaly dohodu o zprostředkování prodeje. Vodochodská firma bitevníky následně prodá americké společnosti Draken International, která za ně podle stavu letadel zaplatí 220 až 250 milionů korun.
Prodej bitevníků L-159 do Iráku zatím není jistý, tvrdý ministr obrany z hnutí ANO Martin Stropnický. Bagdád chce od české armády koupit 14 strojů. Podle Stropnického ale česká strana zatím přesné podmínky obchodu nezná. Se zástupci Iráku je totiž podepsal jen zprostředkovatel – společnost Aero Vodochody.
Česká republika se dohodla s Irákem, že mu prodá 12 letounů L-159 Alca. Potvrdilo to ministerstvo obrany a také firma Aero Vodochody, která podzvukové bitevníky vyrobila a která je pro českou armádu skladuje. Dohodu musí ještě schválit jak česká, tak irácká strana. Musí také souhlasit partneři, v tomto případě Spojené státy. Jejich technologie je totiž součástí letadel.
Česko našlo kupce pro část nevyužívaných bitevníků L-159. Zprostředkovatel obchodu Aero Vodochody, který zastupuje společnost Penta Investements, se na prodeji 12 letounů dohodl s Irákem, který je prý za zhruba čtyři miliardy korun odebere nejpozději letos v září. Informaci přinesl server Lidovky.cz.
Česko prodá 28 letounů L-159 americké firmě Draken International. Rozhodla o tom vláda v demisi na svém prvním letošním zasedání. Američané zaplatí za jeden stroj asi 500 milionů korun podle technického stavu letadel.
Česká armáda prodá do Spojených států 28 bitevníků L-159. Potvrdil to ministr obrany v demisi Vlastimil Picek. Jedná se o nepotřebné zakonzervované stroje, které se Česko marně snaží prodat už řadu let.
Ministerstvo obrany našlo kupce pro nepotřebná česká letadla L-159. Bitevníky si chce odvézt soukromá firma ze Spojených států. Armáda dnes upřesní, kolik strojů míří za oceán. Podle deníku Právo jich bude dvacet, Hospodářské noviny mluví o dvaceti osmi letounech.
Ani další pokus o prodej bitevníků L-159 zatím nepřináší úspěch. Ačkoli se česká strana už loni dohodla s Irákem, že koupí 28 strojů, obchod se do současnosti nijak neposunul.
Příčinou tragické nehody vojenského letounu L-159, při které loni v listopadu na Kolínsku zemřel pilot, bylo nezvládnutí techniky pilotáže. Vyplývá to ze závěrečné zprávy, kterou ministerstvu obrany vydala expertní komise.